Dźwięk, wizja, a nawet dotyk to dziś zmysły, którymi dysponuje wiele urządzeń elektronicznych. Wciąż poza ich zasięgiem pozostaje jednak zapach. Zmienić
to zamierza Intel.
Koncern chce stworzyć czipy komputerowe, które posiadałyby zdolności podobne do ludzkiego nosa. Ale tylko pozornie. Za powonienie miałby odpowiadać specjalny algorytm.
CZYTAJ TAKŻE: Sztuczna inteligencja od Google rozpozna zapachy
Inżynierowie Intela – w kooperacji z naukowcami z Uniwersytetu Cornell – stworzyli rozwiązanie, które naśladuje aktywność mózgu podczas wykrywania i identyfikacji różnych zapachów. Algorytm, zaimplementowany na czipie Intel Loihi, naśladuje układ węchowy obserwowany u ssaków.
To niełatwe zadanie. W naszych nosach znajduje się ok. 450 różnych rodzajów receptorów węchowych, które mogą być aktywowane przez cząsteczki zapachowe. Następnie wysyłają sygnały do mózgu – impulsy elektryczne w połączonej grupie neuronów tworzą wrażenie określonego zapachu. Co więcej, nasze mózgi mogą przechowywać doświadczenia związane z zapachami, a także je porównywać.
CZYTAJ TAKŻE: Specjalny zapach odstraszy gwałciciela
Algorytm na razie będzie w stanie rozpoznawać dziesięć rodzajów woni. W trakcie badań system Intela potrafił zidentyfikować np. metan, amoniak czy aceton.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.