Włosi tworzą respirator z polskim sercem

Bloomberg

„Open Breath” to projekt włoskich inżynierów, chcących stworzyć w pełni funkcjonalny respirator za pomocą technologii druku przestrzennego. Prace nad urządzeniem wspiera Zortrax, polski producent drukarek 3D.

Polacy udostępnili twórcom pomysłu jedno ze swoich najnowocześniejszych urządzeń oraz potrzebne do druku materiały.

Respiratory to towar deficytowy, a w przypadku ciężkiego przebiegu zachorowania na Covid-19, niezbędny. Dla pacjentów takie urządzenie to kwestia życia i śmierci – umożliwia wentylację powietrza w płucach. Do tej pory we Włoszech w wyniku pandemii zmarło ponad 25,5 tys. osób. Codziennie diagnozowanych jest około 2,6 tys. nowych przypadków choroby.

CZYTAJ TAKŻE: Epidemia na nowo odkryła druk 3D. Polskie firmy w czołówce

W tej sytuacji druk 3D może okazać się kołem ratunkowym. Simone Iannucci, jeden z założycieli „Open Breath”, podkreśla, że w ramach akcji nie powstanie prosta torba resuscytacyjna, ale profesjonalne urządzenie medyczne, które powinno być w stanie wentylować pacjenta w szpitalu mniej więcej przez miesiąc.

mat. pras.

Proces budowy respiratora zmieniał się i początkowo miał być produkowany z blachy, a jego niektóre części frezowane ze stali. To jednak rozwiązanie czasochłonne. Jeden z zaangażowanych w projekt inżynierów, Massimiliano D’Amario, zasugerował użycie technologii 3D. Na początku części powstawały na prywatnej drukarce Zortrax M200, należącej do jednego z inżynierów. Dzięki wsparciu olsztyńskiej firmy Zortrax uzupełniono ją o kolejne urządzenie – model M300 Dual o dużym polu roboczym.

CZYTAJ TAKŻE: Grupa Azoty chce rozkręcić polski rynek drukarek 3D. Kto się liczy?

– Technologia druku 3D sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebne są szybkie i często niecodzienne rozwiązania. Wiele części, które kiedyś trzeba było wytwarzać w zakładach produkcyjnych na specjalne zamówienie, można teraz wydrukować nawet w zaciszu własnego domu. Kiedy usłyszeliśmy o projekcie „Open Breath”, wiedzieliśmy, że możemy pomóc inżynierom, dostarczając im drukarkę odpowiadającą na ich potrzeby – komentuje Mariusz Babula, wiceprezes Zortrax.

W projekt zaangażowało się wielu przedstawicieli przemysłu i uniwersytetów, a także m.in. inżynierowie na co dzień pracujący w instytucie CERN w szwajcarskiej Genewie. Obecnie zespół „Open Breath” ma już w pełni zmontowany prototyp z blachy oraz wersję stworzoną na drukarce 3D. Trwają testy, aby sprawdzić, czy wszystkie zaawansowane funkcje respiratora działają poprawnie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Oszuści atakują SMS-ami klientów Rossmanna i Biedronki

Wysyłają SMS-y z informacją o wygraniu cennej nagrody i podają się za popularne sieci ...

Zuckerberg zgadza się: nikt nie powinien być aż tak bogaty

Podczas specjalnego, transmitowanego na żywo spotkania z pracownikami Facebooka Mark Zuckerberg powiedział, że nikt ...

Apple wykańcza szwajcarski biznes

Tradycyjne zegarki zaczynają przegrywać rywalizację ze smartwatchami. Inteligentne gadżety od firm technologicznych uderzyły w ...

Dobry klimat na wyhodowanie jednorożca

W przyszłym roku możemy się doczekać pierwszego polskiego startupu z branży finansowej, wycenianego na ...

Polacy porzucają telewizję. Szybko przybywa streamerów

Pandemia zmieniła obraz mediów – coraz więcej czasu spędzamy w internecie, kosztem m.in. oglądania ...

Grażyna Piotrowska-Oliwa: Zabobon staje na drodze 5G

Rząd ulega obawom przed reakcją Polaków, jeśli jest mowa o tym, żeby plan dla ...