Amerykanie wyślą do walki powietrznego cyborga

Wikimedia Commons/Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0)/David B. Gleason

Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych wkraczają w świat robotycznych dronów bojowych. Pierwsze z nich mają się pojawić w użyciu już w 2023 roku.

System o nazwie Skyborg to połączenie sztucznej inteligencji z dronami bojowymi. Rezultatem będą drony zdolne do latania obok myśliwców jako tzw. skrzydłowi i przeprowadzania niebezpiecznych misji. Drony Skyborg będą też znacznie tańsze niż samoloty pilotowane przez ludzi.

CZYTAJ TAKŻE: Drony-ważki zmienią pole walki. Bezzałogowce błyskawicznie się kurczą

Pierwszy etap uczenia sztucznej inteligencji kierującej dronem ma się odbyć w symulatorze. Jednak zachowań, manewrów, taktyki walki, a nawet podejmowania decyzji w misjach bojowych prowadzonych przez samoloty piątej generacji (np. F-35) drony mają się uczyć od załogowych partnerów, czerpiąc wiedzę od samych pilotów podczas wspólnych lotów w tandemie.

Drony Skyborg będą znacznie tańsze niż samoloty pilotowane przez ludzi. I ograniczą straty w ludziach.
mat. pras.

Program Skyborg rozpoczęto w Air Force Research Laboratory już w marcu 2019 roku i docelowo zostanie zastosowany na platformach takich jak Kratos XQ-58A Valkyrie, czyli drony wspomagające dla samolotów F-22 i F-35.

CZYTAJ TAKŻE: Drony z karabinem maszynowym. Z 200 metrów trafią w piłeczkę

Według portalu Defense News Amerykanie wydadzą w sumie 400 milionów dolarów na opracowanie różnych rodzajów dronów Skyborg. W programie może wziąć udział jedna firma albo konsorcjum. Z założenia drony nie będą jednorazowe, ale przy niskich kosztach ich wytworzenia utrata jednostki nie będzie aż tak dotkliwa dla armii.

Bezzałogowce mają przede wszystkim ułatwić przeprowadzanie ryzykownych i niebezpiecznych misji. Będą mogły jednocześnie chronić myśliwce z pilotami, a także wystrzelić od czasu do czasu pociski powietrze-powietrze. Będą też w stanie samodzielnie unikać innych samolotów, terenu, przeszkód oraz niebezpiecznych warunków pogodowych, a także startować i lądować samodzielnie.

CZYTAJ TAKŻE: Roje Walkirii to przełom w lotniczej wojnie

Dla wojska jednym z najważniejszych elementów całego systemu zarządzanego przez sztuczną inteligencję jest szybsza analiza, aktualizowanie danych i przyspieszone podejmowanie decyzji w powietrzu podczas akcji bojowej. AI zdecyduje o kolejnym kroku podczas misji w oparciu o z góry zdefiniowane parametry zebrane w bazie danych. Ma być to bezpieczne i skuteczniejsze podczas chaotycznej akcji bojowej, w czasie której ludzie zbyt często podejmują błędne decyzje pod presją czasu i okoliczności.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polski startup wygrywa w Luksemburgu i zgarnia kontrakt dla Vodafone

Hotailors, poznańska spółka, której technologia – oparta o sztuczną inteligencję – ułatwia organizowanie i ...

Apple ma sprytny plan na Chińczyków. Wojna handlowa mu niestraszna

Urządzenia Apple’a produkowane są w Chinach, ale Foxconn twierdzi, że nie będzie problemów z ...

Furtka do danych, klucz w Ameryce

Koncerny zawiadujące danymi milionów ludzi i instytucji znajdują się pod presją rodzimych państw, by ...

Fałszywe rosyjskie konta. Trolle chciały dostępu do grup dyskusyjnych

Facebook poinformował, że zamknął całą sieć fałszywych rosyjskich kont, które siały dezinformację i usiłowały ...

Król kart graficznych. Podpadł Brytyjczykom, złapał za gardło Chińczyków

Komputer, smartfon, samochód – niemal każde bardziej zaawansowane urządzenie elektroniczne ma podzespoły jego firmy. ...

Michał Kanownik: Elektronika użytkowa oczyszczana z oszustów

Mechanizm podzielonej płatności uspokoił sytuację na rynku, firmy mogą teraz swobodnie dobierać kontrahentów – ...