„100 innowacji stulecia”. Mocne przyspieszenie biotechnologii

Shutterstock

Najbliższe lata mogą należeć do spółek biotechnologicznych – uważają eksperci. Trwająca pandemia dodatkowo zwiększyła atrakcyjność tego sektora.

Jeszcze zanim rozpoczęła się pandemia koronawirusa, inwestorzy na globalnych rynkach rozglądali się za ciekawymi aktywami w ochronie zdrowia. W ankiecie przeprowadzonej w 2019 r. przez KPMG aż 58 proc. inwestorów finansowych i branżowych wskazało na ochronę zdrowia jako na sektor najbardziej atrakcyjny. Więcej głosów dostały tylko firmy IT (69 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się logistyka i transport (42 proc.), media i rozrywka (40 proc.) oraz gastronomia i hotelarstwo (38 proc.).

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Przełomowe odkrycia medyczne Polaków

– Czeka nas silny zwrot w kierunku technologii wspierających medycynę. Od rozwiązań inżynierskich po biotechnologiczne, które będą realizować nasze marzenia o wzmacnianiu organizmu czy o tym, by na podstawie kodu DNA sprawdzać odporność na choroby – przewiduje Łukasz Bromirski, ekspert z Cisco Polska.

Z kolei Błażej Bogdziewicz, wiceprezes Caspar Asset Management, zwraca uwagę, że można dostrzec pewne analogie do lat 80., gdy powstawały takie koncerny jak Apple czy Microsoft. Obserwowaliśmy wtedy dynamiczny rozwój technologii informatycznej, który nadal trwa. Dziś z kolei widzimy bardzo duże przyspieszenie, jeśli chodzi o rozwój wiedzy i zastosowania wyników badań firm z branży medycznej.

Jest ona specyficzna, ponieważ wprowadzenie produktu na rynek musi być poprzedzone wieloletnimi badaniami oraz koniecznością uzyskiwania pozwoleń od regulatorów, takich jak FDA (Agencja Żywności i Leków) czy EMA (Europejska Agencja Leków). Historia pokazuje, że wiele ciekawych polskich pomysłów nie było w stanie wyjść poza ten etap, a w międzyczasie podobne rozwiązania na rynek wprowadzali zagraniczni konkurenci. Jest to zresztą znacznie szerszy problem i nie dotyczy tylko spółek działających w sektorze ochrony zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE: „100 innowacji stulecia”. Polscy wizjonerzy komputerów

– W Polsce nie mamy doświadczenia w komercjalizacji innowacji. Dzisiaj sam pomysł, nawet najlepszy, nie wystarczy. Trzeba wiedzieć, jak wyjść z nim do świata – przekonuje Wojciech Stramski, założyciel Deep Change Ventures. Dodaje, że cały nasz ekosystem ma na tym polu dużo do nadrobienia. Zarówno ludzie, którzy tworzą innowacyjne rozwiązania technologiczne, jak i inwestorzy, nie wiedzą, jak na globalną skalę skomercjalizować projekt.

Rozwój technologiczny umożliwia nam tworzenie innowacji, o jakich kilkadziesiąt lat temu nawet nie mogliśmy śnić.

– Jednak czy to oznacza, że technologie, które zbudowaliśmy, są wykorzystywane najlepiej, jak się da? Dziś większość nowych technologii tworzonych jest pod mieszkańca Zachodu. Dlaczego? Bo to jego portfel jest najgrubszy – tłumaczy Stramski.

Dodaje, że niegdyś za innowacją stał prawdziwy ludzki problem, który technologia miała rozwiązać. Dziś jest odwrotnie: budujemy rozwiązanie i próbujemy wykorzystać ludzką słabość do napędzania konsumpcji. To nie stymuluje ludzi do kreatywnych działań i nie wnosi niczego wartościowego. Przykład? Ponad 800 milionów ludzi głoduje, a jednocześnie wyrzucamy zawrotną ilość 1,3 biliona ton żywności rocznie. Oznacza to, że co trzeci produkt, który trafia do naszego koszyka, mógłby równie dobrze powędrować bezpośrednio do kontenera na śmieci o mimo że mamy tak zaawansowaną technologię. W tym zakresie przez ostatnią dekadę praktycznie nic się nie zmieniło na lepsze.

– Na świecie jest mnóstwo kapitału, który może zostać przeznaczony na technologie rozwiązujące globalne problemy. I ten sposób alokowania kapitału może nam przynieść dużo więcej zysków dla całego społeczeństwa – podsumowuje założyciel Deep Change Ventures.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

e-podpis szansą banków

W ostatnich 10 latach liczba użytkowników e-podpisu powiększyła się dwukrotnie. Rynek ten będzie rósł ...

Technowieści

Czego nie warto przeoczyć w najbliższych dniach? Na co zwrócić uwagę? PlayStation 1 powraca ...

Branża IT nabiera dynamiki

Cyfrowa transformacja, rosnące znaczenie rozwiązań mobilnych i coraz powszechniejsza chmura to woda na młyn ...

Zaskakujący wynik rankingu. Najszybsi i najskuteczniejsi hakerzy

Sponsorowani przez Rosję hakerzy są dużo szybsi niż inne tego typu grupy – twierdzi ...

Polskie oprogramowanie dla Ubera i Apple

Software Plant jest już obecny w 130 krajach, a z jego oprogramowania korzystają tacy ...

Epokowa zmiana na rynku smartfonów. Samsung zdetronizowany

Mimo konfliktu z Waszyngtonem i odcięcia od usług Google chiński Huawei dostarczył w minionym ...