Problem odpadów z plastiku mogą rozwiązać larwy

Adobe Stock

Larwy chrząszcza drewnojada (Zophobas atratus), wyglądają jak gigantyczne mączniki i często są sprzedawane w sklepach zoologicznych jako karma dla gadów, ryb i ptaków. Oprócz tego, że są duże i smaczne, mają jeszcze jedną super moc: potrafią trawić tworzywo polistyrenowe.

Magazyn Environmental Science & Technology – czasopismo naukowe wydawane przez American Chemical Society – zamieściło raport na temat badania szczepu bakterii żyjących w jelitach tych larw. Bakterie są w stanie rozłożyć na czynniki pierwsze polistyren, czyli po prostu styropian, z którego robione są opakowania żywności zawierającej tłuszcz. W zasadzie większość pojemników na dania kupowane na wynos jest zrobiona z tego materiału.

Niestety nie jest on recyklingowalny i najczęściej ląduje na hałdach śmieci lub w spalarniach. Pełno jest go niestety tez w morza, jeziorach i rzekach. Potrzeba kilkuset lat, by rozłożył się w naturalny sposób w środowisku.

CZYTAJ TAKŻE: Powstał dom z plastikowych butelek. Jest odporny na huragany

Być może jest jednak sposób, by pozbyć się nadmiaru tego typu śmieci znacznie szybciej i bardziej efektywnie, a na dodatek bez dodatkowego obciążania środowiska.

Larwy drewnojada są w stanie zjadać i trawić, rozglądając na czynniki pierwsze opakowania ze styropianu w ciągu kilku tygodni. Takie same bakterie wykryto także w jelitach larw mącznika młynarka.

Bloomberg

Naukowcy z Uniwersytetu Hanyang w Korei Południowej umieścili 50 larw drewnojada w specjalnej komorze wyłożonej polistyrenem jako jedynym źródłem węgla. Po 21 dniach robaki zjadły około 70 proc. plastiku.

CZYTAJ TAKŻE: Z koronawirusem pomoże walczyć… aluminium. Zaskakujące odkrycie

Następnie naukowcy wyizolowali szczep bakterii Pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) z jelit robaków i sprawdzili, czy mogą one bytować bezpośrednio na styropianie i skutecznie go neutralizować. Okazało się, że w warunkach laboratoryjnych jest to możliwe. Bakterie wytwarzały specjalny enzym, który dosłownie rozpuszczał plastik. Dwaj południowokoreańscy naukowcu Jiaojie Li i Dae-Hwan Kim, którzy prowadzili badania twierdzą, że ten enzym lub bakterie, które go wytwarzają, mogą kiedyś zostać wykorzystane do skutecznego likwidowania śmieci z polistyrenu.

W 2018 roku na całym świecie wyprodukowano 359 mln ton plastiku, w tym 33 mln ton styropianu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

To on zmienia Chiny w kwantowe supermocarstwo

50-letni Jian-Wei Pan jest dziś wiodącym naukowcem, pracującym nad jedną z najbardziej innowacyjnych i ...

McDonald`s kupuje startupy, by zrewolucjonizować sprzedaż big maca

Koncern wybrał się z workiem pieniędzy na zakupy w Krzemowej Dolinie, a na celownik ...

Gry kupujemy już online, a nie na nośnikach

Dni gier na fizycznych nośnikach wydają się być policzone. Płyty w atrakcyjnych opakowaniach przyciągających ...

Aleksandra Przegalińska: Ludzie kochają AI albo się jej boją

Zagrożeniem AI może się stać w każdej chwili, nie uzyskując żadnej świadomości. Broń autonomiczna ...

Niemiecki gigant inwestuje w polski startup. I pomoże w ekspansji

RemoteMyApp pomoże Deutsche Telekom, największemu telekomowi w UE wdrożyć platformę cloud gamingową i uzupełnić ...

Rosyjski Jobs, który się władzy nie kłania

Kreml nie lubi Pawła Durowa, współtwórcy najpopularniejszego w Rosji portalu społecznościowego VKontakte i właściciela ...