Waszyngton ma problem. Chińczycy gonią w innowacjach

Bloomberg

Chiny są już drugą po USA innowacyjną potęgą na świecie. Szczególnie dobrze idzie im w pionierskich technologiach w dziedzinie środowiska i żywienia.

Choć USA ciągle są potęgą, jeśli idzie o liczbę istotnych patentów w pionierskich technologiach, to ostatnie lata pokazują, jak szybko do czołówki dobiły Chiny.

Zza Wielkiego Muru

Raport o tym opublikowała niemiecka Fundacja Bertelsmanna. Do tej pory porównywano tylko surowe statystyki patentów, które pokazywały wielką przewagę Chin, ale wiadomo było, że wiele z nich to żaden przełom.

CZYTAJ TAKŻE: Mit polskich innowacji

Niemieccy eksperci wykorzystali natomiast dane posegregowane przez Swiss Research Institute i Consultancy EconSight. Statystyka obejmuje tylko te patenty, do których potem odwołują się inne rejestrowane patenty, i ujmuje je w kategorii „światowej klasy”. I tylko w 58 pionierskich technologiach. Wiele chińskich innowacji przez to sito nie przechodzi. Na przykład w energetyce wiatrowej Chiny są teoretycznie potentatem, bo mają aż 16 740 patentów. Ale tylko 300 z nich można uznać za istotne. Tymczasem liczba patentów w Niemczech wynosi 3829, z czego istotne to 958.

Chiny są w pierwszej trójce w 42 z 58 pionierskich technologii, a w 5 związanych z żywnością i środowiskiem – są liderem

Wyposażeni w tę nową metodologię eksperci musieli jednak przyznać, że ewolucja Chin jest i tak imponująca. Jeszcze w 2000 r. liczba światowej klasy patentów nie dawała im żadnego miejsca w pierwszej piątce, dekadę później nie mieli żadnego miejsca w pierwszej trójce. Tymczasem według danych za 2019 r. Chiny są w pierwszej trójce w 42 z 58 pionierskich technologii, a w 5 związanych z żywnością i środowiskiem – są liderem.

USA są nadal niekwestionowanym „supermocarstwem patentowym” i utrzymają tę pozycję w średnim okresie. W 50 z 58 najnowocześniejszych technologii mają najwięcej światowej klasy patentów; w pozostałych 8 zajmują drugie miejsce. W wielu dziedzinach przewodzą z dużym marginesem, szczególnie w technologiach cyfrowych, zdrowotnych i bezpieczeństwa. Przykładem jest Big Data, gdzie USA mają około połowy światowej klasy patentów. Doskonała wydajność Kanady w technologiach cyfrowych, szczególnie w obliczeniach kwantowych, sprawia, że Ameryka Północna jest najsilniejszym regionem patentowym w tej dziedzinie. Pierwsze miejsca w pozostałych 3 z 58 technologii zajęła Japonia. Jest liderem w patentach na pojazdy elektryczne, technologię akumulatorową i zaawansowane powłoki.

Europejska mizeria

Żaden kraj europejski nie jest liderem patentowym w żadnej z 58 badanych technologii. Najlepiej wypadają Niemcy, zajmując drugie miejsce pod względem liczby patentów w 7 technologiach, w tym w energetyce wiatrowej są tuż za USA. Zarówno Francji, jak i Wielkiej Brytanii udało się zdobyć drugi co do wielkości udział tylko w jednej technologii: Francji w technologii lotniczej i kosmicznej, a Wielkiej Brytanii w jednej z technologii farmaceutycznych. Generalnie zdrowie jest jednym z silniejszych punktów europejskich innowacji. Szczególnie w technologii szczepionek kraje europejskie były w stanie zmniejszyć przewagę Stanów Zjednoczonych w ciągu ostatniej dekady.

CZYTAJ TAKŻE: Prezes Huawei: Przegonienie USA w innowacjach zajmie kilkadziesiąt lat

W UE innowacje to domena Europy Zachodniej i Północnej, nasz region pod względem światowej klasy patentów w rankingu praktycznie nie istnieje. Niemcy, Francja i Wielka Brytania to wielkie kraje, ale statystyki pokazują, że również małe państwa mogą znaleźć swoje specjalizacje. Szczególnie dobrze wypadają tu np. Szwajcaria i kraje nordyckie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Messenger na podsłuchu. Facebook spisywał nagrania

Afera nie dotyczy jednak tego, że Facebook słuchał. Problemem jest, że nie mówił, że ...

Pies przyszłości. Ten robot potrafi robić salta

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli niewielkiego robota, który robi więcej sztuczek ...

Fabryki przeniosą się w kosmos. To tylko kwestia czasu

Na Ziemi w najbliższym czasie pojawić się mogą problemy z brakiem surowców. Rozwiązaniem tych ...

Nowy smartfon od Google`a. Pokazali, bo wyciekł

Google pokazało projekt swojego najnowszego smartfona. Urządzenie zostało pokazane przez koncern po tym, jak ...

Użytkowników Netflixa przybywa, więc czas podnieść ceny

Firma chce od Amerykanów więcej za abonament na swoje usługi. To największa podwyżka opłat ...

Polski startup wygrywa w Luksemburgu i zgarnia kontrakt dla Vodafone

Hotailors, poznańska spółka, której technologia – oparta o sztuczną inteligencję – ułatwia organizowanie i ...