W poszukiwaniu nowych, bardziej wydajnych i mniejszych procesorów, badacze MIT stworzyli sztuczną synapsę, imitującą tę występującą w mózgu. Odkrycie daje szansę na stworzenie urządzeń, które będą małe, wydajne pod kątem energii a jednocześnie posiadające ogromną moc obliczeniową.
“Memsistor”, bo tak ochrzczono projekt symulujący synapsę, został zbudowany na bazie krzemu, wykorzystano również stopy miedzi i srebra. Powstały w ten sposób chip, mniejszy niż pojedynczy element konfetti, może pomieścić w sobie obrazy wysokiej jakości i o wysokiej liczbie detali. I to znacznie wyższej, niż przy wcześniejszych próbach odtworzenia występujących w mózgu „obwodów”.
CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy ludzki mózg ze sztuczną inteligencją
Dodatkową zaletą jest również to, że memsistor nie potrzebuje połączenia z centrum danych. W przeciwieństwie do tradycyjnych tranzystorów, operujących w systemie binarnym, memsistor, podobnie jak ludzki mózg, może “zapamiętywać” dane w różnym stopniu dokładności.
Głównym celem zespołu, który opublikował właśnie wyniki swych badań, pozostaje stworzenie rozległej sieci neuronowej, która będzie na tyle mała, by mogła trafić do smartfonów i kamer. Obecnie są to duże urządzenia, wymagające bardzo silnych procesorów.
CZYTAJ TAKŻE: Chip wszczepiany do mózgu. Nowa nadzieja w walce z paraliżem
Zespół zakłada, że dalsze prace mogą doprowadzić do stworzenia małych przenośnych superkomputerów. Obecne superkomputery to zajmujące nieraz całe hale potężne maszyny, które potrzebują ogromnych zasobów mocy.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.