Pilot US Air Force i sztuczna inteligencja stoczą powietrzną walkę

Adobe Stiock

Dokładnie za rok Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (US Air Force) przeprowadzą pierwszą w historii symulację walki człowieka ze sztuczną inteligencją. W podniebnym starciu zmierzą się pilot myśliwca oraz maszyna sterowana technologią AI.

Ma to być test tworzonych przez armię USA autonomicznych systemów militarnych. Powietrzna walka, zaplanowana na lipiec 2021 r., pokaże możliwości bezzałogowych dronów nowej generacji. Scenariusz testu zakłada, że myśliwiec sterowany ludzką ręką będzie miał za zadanie unieszkodliwić drona, zdolnego zestrzeliwać samoloty, z kolei bezzałogowiec AI ma unikać przeciwnika i kontratakować.

Czytaj także: Lotnictwo wojskowe USA wprowadza robo-pilotów

Co ciekawe, naukowcy z Sił Powietrznych USA będą trzymać kciuki nie za pilota, lecz autonomiczną maszynę. To nad taką zaawansowaną, samodzielnie latającą bronią pracowali bowiem przez ostatnie lata. Szef Połączonego Centrum Sztucznej Inteligencji w Pentagonie Jack Shanahan już zapowiedział, że zespół Laboratorium Badawczego Sił Powietrznych USA przesunie granicę tego, co armia Stanów Zjednoczonych jest w stanie stworzyć dla obronności swojego kraju.

Zespół naukowców stojących za zbliżającym się pojedynkiem już na koncie ma próby z myśliwcami sterowanymi przez sztuczną inteligencję. Odrzutowiec AI wzbił się w powietrze 2018 r. Dziennik „Inside Defense” cytował wówczas kierującego projektem Steve’a Rogersa, który podkreślał, że ludzcy piloci, i to ci naprawdę dobrzy, mają kilka tysięcy godzin doświadczenia w lataniu myśliwcami. – Proszę sobie wyobrazić co się stanie, jeśli będę mógł zwiększyć ich możliwości za pomocą systemu AI, który może mieć dosłownie miliony godzin treningu? Taktyczny autopilot w walce powietrze-powietrze mógłby pomóc podejmować ważne decyzje i to w czasie tak krótkim, że człowiek nie zdążyłby o nich nawet zacząć myśleć – ekscytował się możliwościami AI Rogers.

Czytaj także: Humanoidalne roboty polecą wkrótce w kosmos

Pentagon jest tak podekscytowany tą nową technologią, że nie ma wątpliwości, iż to właśnie sztuczna inteligencja wygra z myśliwcem sterowanym przez człowieka.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tłumacz Google przestanie kaleczyć język polski

Nowa aktualizacja tego narzędzia Google wprowadza wiele ulepszeń, które gwarantować mają nową jakość tłumaczeń ...

Europejczycy za ograniczeniem potęgi firm internetowych z USA

Większość Europejczyków uważa, że Bruksela robi za mało, aby ograniczyć potęgę amerykańskich firm na ...

Narcophone Escobara wyrzucony z Las Vegas

Smartfon z logo PE, czyli inicjałami Pablo Escobara, twórcy kartelu z Medellin, był jednym ...

Wiceprezes Huawei pozostanie w areszcie do poniedziałku

Meng Wanzhou pozostanie w kanadyjskim areszcie do poniedziałku, wtedy to sąd zdecyduje czy zostanie ...

Chiński TikTok ukarany za zbieranie danych o dzieciach

Właściciel TikToka został ukarana grzywną w wysokości 5,7 mln dolarów po skargach amerykańskich rodziców. ...

Mimo pandemii szybko rosną inwestycje w krajowe startupy

Aż 90 proc. funduszy private equity i venture capital mimo pandemii i światowej recesji ...