Najnowsza wersja Photoshopa – Photoshop Elements 2021 jest już dostępna i ma nowe, rewolucyjne funkcje. Dzięki sztucznej inteligencji jest w stanie rozpoznać przerobione zdjęcie. To nowe, mocne narzędzie do walki z fakenewsami.
Nowe narzędzie Adobe jest częścią inicjatywy Content Authenticity Initiative i na początek będzie dostępne w formie testowej. Dzięki niemu będzie można stworzyć nie tylko cyfrową historię edycji obrazu, ale ma też umożliwić łatwiejsze identyfikowanie przerobionych zdjęć.
CZYTAJ TAKŻE: Internetowe trolle sięgają po deep fake. Zastraszanie i szantaż
Dzięki temu każdy posiadacz Photoshopa będzie mógł w przyszłości sam, łatwo sprawdzić czy zdjęcie znalezione w internecie jest prawdziwe czy nie. Telewizja CNN przypomina historię słynnego zdjęcia przedstawiającego rekina pływającego po zalanej powodzią autostradzie. Zdjęcie było fejkowe ale w internecie zrobiło prawdziwą „karierę”. Narzędzie oparte jest na technologii Sensei AI.
Believe it or not, this is a shark on the freeway in Houston, Texas. #HurricaneHarvy pic.twitter.com/ANkEiEQ3Y6
— Jason Michael (@Jeggit) August 28, 2017
Adobe uruchomił inicjatywę CAI wraz z Twitterem i New York Timesem. Nowe narzędzie na razie analizuje tylko obrazy, jednak Adobe planuje przedstawić także wersję, która sprawdzałaby wideo i pozwalała walczyć ze zjawiskiem deepfake.
CZYTAJ TAKŻE: Deepfake podbija pornografię. Zmanipulowane filmy z gwiazdami
„Jeśli masz coś, w co chcesz, aby ludzie wierzyli, że jest prawdą, to jest to narzędzie, które pomoże Ci ich przekonać” – powiedział CNN Business Dana Rao, wiceprezes Adobe. Według Rao jeśli nie ma dostępu do metadanych zdjęcia, które zawierają dokładne informacje o jego pochodzeniu i sposobie wykonania, to należy podejrzewać, że zdjęcie jest nieautentyczne, mocno przekształcone cyfrowo.
Każdy fotograf używający Photoshopa będzie mógł zdecydować, czy chce zawrzeć w zdjęciu metadane, które będą eksportowane wraz z plikami graficznymi. Gdy zdjęcia i grafiki zostaną przesłane do witryn internetowych zgodnych z CAI, odbiorcy będę mogli dokładnie zobaczyć, kto wykonał fotografię i jakie zmiany zostały w nim wprowadzone. W przypadku fotomontażu będzie widoczne, jakie zdjęcia zostały w nim użyte. Wgrywając zdjęcie na stronę Behance – platformę mediów społecznościowych należącą do Adobe – będzie można poznać każdy szczegół wprowadzanej zmiany. Ma ona być swoistą bazą daną z wszystkimi możliwymi danymi na temat poprawianych zdjęć.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.