Kontrowersje wokół szczepionki oksfordzkiej. Pomyłka podczas testów

ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

Koncern AstraZeneca i naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przyznali się do błędu podczas testów skuteczności swojej szczepionki na Covid-19.

Początkowo twierdzili, że średnia skuteczność ich szczepionki wynosi 70 proc.: 62 proc. przy przyjęciu dwóch dawek i 90 proc. przy jednej dawce. Mene Panglos, szef działu badań biofarmaceutycznych i rozwoju w AstraZeneca przyznał jednak w wywiadzie dla „New York Timesa”, że podczas testów doszło do pomyłki w dawkowaniu. Część osób z grupy, w której uzyskano 90 proc. skuteczność szczepionki, dostała trzy jej dawki zamiast jednej. Nie ujawniono jak wielu uczestników testów dotknął ten błąd. W tamtej grupie kontrolnej było jednak tylko nieco ponad 2,7 tys. osób, więc pomyłka mogła mocno zaważyć na wynikach.

CZYTAJ TAKŻE: Wyścig po szczepionkę na Covid-19. Kto następny ogłosi sukces?

Metodologia badań nad szczepionką AstraZeneca jest mocno krytykowana przez część ekspertów. Zwracają oni m.in. uwagę, że w grupie kontrolnej, w której uzyskano 90 proc. skuteczność nie było osób mających więcej niż 55 lat. – Wzięli wyniki dwóch badań, w którym zastosowano dwie różne dawki i wyciągnięto z nich średnią, która nie reprezentuje żadnej z grup kontrolnych – twierdzi David Salisbury, analityk Chatham House.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja i Korea Płn. kradną tajemnice szczepionki na Covid-19

Duże kontrowersje towarzyszą też rosyjskiej szczepionce Sputnik V. – Pokazuje ona bardzo wysoką skuteczność, wyższą niż 95 proc. – zadeklarował, powołując się na wstępne wyniki testów, Kirył Dmitirew, prezes Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF). Testy zostały przeprowadzone na 18,7 tys. ochotników. Badania się jeszcze nie zakończyły, a szczepionka Sputnik V jest wciąż testowana na Białorusi, w Brazylii, Indiach i w ZEA. Jednak już w sierpniu, przed testami trzeciej fazy, dopuszczono ją do stosowania w Rosji. Rosyjskie radio Sputnik, podało, powołując się na anonimowego przedstawiciela Komisji Europejskiej, że Europejska Agencja ds. Leków (EMA) prowadzi rozmowy z producentem szczepionki Sputnik V. KE jeszcze we wtorek mówiła jednak, że nie dostała żadnych danych o tej szczepionce.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dron w służbie drużyny. Zdezynfekuje stadion po meczu

Specjalny dron będzie dezynfekował stadion w Atlancie w stanie Georgia. Autonomiczne urządzenie oczyści z ...

10 najbardziej oryginalnych zbiórek w polskim internecie

Rekonstrukcja czaszki gada z Lisowic sprzed 205 milionów lat, elektroniczna ręka dla koleżanki ze ...

Mieszkańcy Tokio przetestują pojazd przyszłości

Chauffeur, czyli najnowszy system zautomatyzowanej jazdy, zostanie już latem 2020 r. udostępniony do publicznych ...

Szykują się zmiany właścicielskie w Platformie Canal+. Będzie giełdowy debiut?

ITI Neovision, czyli operator satelitarnej Platformy Canal+ może trafić na warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. ...

Sharp zdecydował: maski zamiast telewizorów

W związku z gigantycznym deficytem masek antywirusowych na globalnym rynku za ich produkcję biorą ...