W najnowszych badaniach naukowcy twierdzą, że istnieje jeszcze nieodkryta cząstka subatomowa, dzięki której można byłoby objaśnić naturę ciemnej materii i „zajrzeć” do piątego wymiaru. A także objaśnić wiele innych tajemnic wszechświata.
Międzynarodowy zespół naukowców, składający się z fizyków z PRISMA + Cluster of Excellence na Uniwersytecie Johannesa Gutenberga w Moguncji – Javierra Castellano i Matthiasa Neuberta oraz Adriána Carmona, stypendysty Athenea3i na wydziale fizyki teoretycznej i kosmosu na Uniwersytecie w Granadzie, twierdzi, że istnieje nieodkryta jeszcze cząstka subatomowa, która jest w stanie przemierzać piąty wymiar i wiązać ciemną materię z jasną materią, czyli tym wszystkim, co możemy zaobserwować we wszechświecie.
CZYTAJ TAKŻE: Chińczycy przysięgają, że nie budują maszyny czasu
Fizycy uważają, że nowa cząstka, jeszcze nieodkryty rodzaj fermionu, podważy dotychczasowe modele zachowania ciemnej materii, ale także pogłębi naszą wiedzę na temat całego kosmosu.
Naukowcy sądzą, że ta tajemnicza cząstka prawdopodobnie byłaby podobna do bozonu Higgsa i oddziaływałaby z nim, ale byłaby zbyt ciężka, aby wykryć ją przy użyciu obecnej generacji akceleratorów i zderzaczy cząstek – pisze portal Popular Mechanics. Ich zdaniem cząsteczka ma zbyt wysoka masę na współczesne urządzenia.
Swoją teorie opublikowali na łamach „The European Physical Journal C”, wyjaśniając, że zakładając, iż zarówno cząstka, jak i piąty wymiar, po którym się porusza, istnieją, to są one rodzajem okna na ciemną materię.
Fizycy mają nadzieję, że wraz z postępem badań w fizyce cząstek elementarnych i kosmologii ich koncepcja piątego wymiaru zostanie udowodniona, podobnie jak istnienie cząsteczki, która umożliwia łączenie widzialnej materii z ciemną materią.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.