Kosmiczny internet o krok od pokrycia całego globu

AFP

SpaceX wystrzelił dziś kolejne satelity konstelacji Starlink. Firma jest już bardzo blisko osiągnięcia dostępności usługi internetu satelitarnego na całej Ziemi.

Nad ranem czasu Polskiego kolejna porcja 60 satelitów budowanej prze firmę Elona Muska konstelacji Starlink znalazła się na ziemskiej orbicie. Był to już 25. udany start SpaceX z tymi satelitami. Firma ma obecnie na orbicie dokładnie 1434 satelity. Starlink już działa – testowa wersja usługi jest dostępna w sześciu krajach i ma być rozszerzana na kolejne rejony w ciągu bieżącego roku.

Wszystko wskazuje na to, że kosmiczne przedsiębiorstwo jest o krok od pokrycia usługą całego globu. Wcześniej w tym miesiącu szefowa firmy Gwynne Shotwell mówiła, że uda się to, jeśli Spacex umieści na orbicie 1600 satelitów. Ma to nastąpić według planów, po 28 startach rakiety Falcon, z urządzeniami na pokładzie. To oznacza, że firma jest 3 wystrzelenia od osiągnięcia tego pierwszego kamienia milowego – pełnej globalnej łączności. Może to nastąpić nawet w przyszłym miesiącu.

CZYTAJ TAKŻE: Sieć z nieba nowym polem bitwy. Elon Musk rzuca wyzwanie

To jednak nie koniec, a dopiero początek budowy konstelacji. Od tego momentu SpaceX chce uzupełniać i zagęszczać satelity krążące wokół Ziemi, tak by cały czas poprawiać jakość usługi. Docelowo do listopada 2027 roku konstelacja Starlink ma liczyć aż 12 tys. satelitów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fałszywe aplikacje do kradzieży na Google Play

Google usunęło ze swojego sklepu aplikacje do kradzieży kryptowaluty. Zdążyło ją pobrać kilka tysięcy ...

Iran likwiduje kopalnie kryptowalut. Były w meczetach

Władze Iranu skonfiskowały blisko tysiąc komputerów, które były używane do nielegalnego wydobywania kryptowalut, m.in. ...

Amerykanie budują gigantyczny okręt bez marynarzy

Rządowa agencja DARPA wspierająca innowacyjne projekty, rozpoczęła prace nad dużym bezzałogowcem nawodnym oznaczonym jako ...

Apple i Google szykują broń na Covid-19. O tym projekcie jest głośno

Technologia Apple’a i Google’a pozwalająca na śledzenie rozprzestrzeniania się pandemii ma być gotowa już ...

Aleksandra Przegalińska: Ludzie kochają AI albo się jej boją

Zagrożeniem AI może się stać w każdej chwili, nie uzyskując żadnej świadomości. Broń autonomiczna ...

Techland przesuwa premierę „Dying Light 2”

„Cyberpunk” CD Projektu nie jest jedynym tytułem, którego premiera została opóźniona. Już wiadomo, że ...