Powstanie pływające miasto. Sposób na zmiany klimatu

Na Malediwach mają pomysł na walkę ze zmianami klimatu
MFC

Na Malediwach wybudowana zostanie aglomeracja unosząca się na wodzie. Ta pionierska konstrukcja w skali świata ma chronić mieszkańców przed rosnącym poziomem oceanu.

Rząd Malediwów, republiki wyspiarskiej na północnym Oceanie Indyjskim, która według analiz NASA ma najniżej położony teren na świecie, pokazał plany MFC, czyli projektu pływającego miasta. To odpowiedź na katastrofalne skutki zmian klimatycznych i podnoszącego się poziomu mórz.

CZYTAJ TAKŻE: Kapsuły powietrzne z Białorusi połączą arabskie miasta

Z uwagi na położenie mówiło się, że mieszkańcy tego regionu staną się do 2050 r. uchodźcami klimatycznymi. Tymczasem Malediwy mogą wyrosnąć na klimatycznych innowatorów. MFC (Maldives Floating City) to pierwszy na świecie taki projekt, dzieło holenderskiej firmy Docklands. Budowa ma być zrealizowana w lagunie i składać się z szeregu sześciokątnych rzędów „wysepek domów”, które z góry przypominałyby koralowca.

To komercyjne przedsięwzięcie zaoferuje tysiące rezydencji w cenach zaczynających się od 250 tys. dol. System pływających elementów z domami zostanie przymocowany do pierścienia okalającego wyspę. Konstrukcja ma być odporna na falowanie morza i zapewniać stabilizację. Poza apartamentami dla turystów w MFC zaplanowano zwykłe domy, sklepy, a nawet szpitale, szkoły, obiekty rekreacyjne i przestrzenie publiczne. Rozpoczęcie budowy pływającego kompleksu zaplanowano na 2022 r.

Konstruktorzy przekonują, iż miasto będzie miało minimalny wpływ na rafy koralowe. Mohamed Nasheed, były prezydent Malediwów, twierdzi, że wyrosną dzięki tej inwestycji nowe rafy, które będą działać jak separatory wody. – Nasza adaptacja do zmian klimatycznych nie może niszczyć przyrody. Choć na Malediwach nie możemy powstrzymać fal, to dzięki innowacjom możemy wznieść się wraz z nimi – powiedział Nasheed na łamach „Travel Weekly”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ma konto na Instagramie. Jej biznes wart jest ponad 1 mld dol.

Huda Kattan, znana influencerka, poinformowała, że chce wprowadzić na giełdę swoją firmę. Huda Beauty ...

Polski startup zlikwiduje kolejki w sklepach

Spółka ITMAGINATION opracowała z wykorzystaniem sztucznej inteligencji system, który pozwala znacząco obniżyć czas spędzany ...

Założyciele Google oddają władzę. Prezesem Alphabet został Sundar Pichai

Założyciele Googla, Larry Page i Sergey Brin, poinformowali, że zarządzanie koncernem Alphabet przekazują Sundarowi ...

Uber z wirtualną kasą. Tak będziemy jeździć od stycznia?

Od nowego roku zacznie obowiązywać znowelizowana Ustawa o Transporcie Drogowym. Przepisy, tzw. Lex Uber, ...

Zdecydujesz, o czym śnisz. Założysz rękawicę

Naukowcy z MIT pracują nad urządzeniem, które pozwoli wpływać na to, o czym śnimy. ...

Microsoft przejął polskiego producenta gier? Wiele na to wskazuje

W polskiej branży gier wideo wrze. Nieoficjalnie mówi się, że gigant z Redmond kupił ...