Elektroniczna skóra wielką nadzieją medycyny

Sztuczna elektroniczna skóra może okazać się przełomem i przyszłością medycyny. Wynalazek japońskich naukowców pomoże lekarzom w łatwy sposób monitorować zdrowie pacjentów.

Publikacja: 04.05.2021 08:23

Elektroniczna skóra wielką nadzieją medycyny

Foto: Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu Tokijskiego opracowali prototyp ultracienkiej elektronicznej skóry. Zespół pod kierownictwem Takao Someya, profesora z wydziału inżynierskiego, twierdzi, że skóra może być noszona przez pacjenta przez tydzień. Przeszła już pierwsze testy kliniczne i jest przygotowywana do produkcji seryjnej.

Wykonana z elastycznego materiału – polialkoholu winylowego – z warstwą złota e-skóra to w zasadzie czujnik do noszenia, który może odbierać sygnały życiowe, takie jak bicie serca i impulsy elektryczne mięśni – informuje CNN.

CZYTAJ TAKŻE: Przełom w protetyce i robotyce. Sztuczna skóra pozwala czuć

– E-skóra to następna generacja urządzeń do noszenia – powiedział profesor Someya w rozmowie z CNN Business. – Dzisiejsze popularne urządzenia do noszenia mają postać inteligentnych zegarków i okularów, które są nieporęczne. Natomiast e-skóra jest cienka, lekka, rozciągliwa i trwała – dodał.

Elektroniczna skóra powstała z myślą o szybko starzejącej się populacji Japonii. Aby zdalna opieka zdrowotna była bardziej skuteczna, ważne jest monitorowanie stanu zdrowia osób starszych przez cały czas i z dużą precyzją. Takim narzędziem może być właśnie elektroniczna skóra, której trwałość sprawia, że jest idealnym narzędziem do kontrolowania chorób przewlekłych, jak cukrzyca, ale i niewydolność serca. Może również pomóc wykryć wczesne oznaki innych chorób.

Takao Someya pracuje również nad wyświetlaczem LED do noszenia na grzbiecie dłoni użytkownika. Urządzenie powstaje we współpracy z drukarnią Dai Nippon Printing. Wyświetlacz został zaprojektowany z myślą o osobach starszych lub mających trudności w korzystaniu ze smartfona. Pokazuje im dane zarejestrowane przez e-skórę w postaci dużej i łatwo zrozumiałej grafiki. Może również wyświetlać proste emotikony – w tym serce i tęczę – wysyłane przez znajomych i krewnych ze smartfona. Chodzi o pomoc osobom starszym w utrzymaniu więzi z bliskimi.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfon obudowany ludzką skórą? Szokujące urządzenie

Według raportu Grand View Research wartość rynku e-skór szacuje się na 4,5 miliarda dolarów. Ponieważ taka skóra jest bardzo elastyczna, czasem z możliwością autonaprawy, może znaleźć zastosowanie w robotyce, protetyce i opiece zdrowotnej.

Technologie
Wystarczy zdjęcie twarzy. Sztuczna inteligencja posiadła groźną umiejętność
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Technologie
Pierwsze zestrzelenie rakiety w kosmosie. Świat szykuje się na „gwiezdne wojny”
Materiał Promocyjny
Znamy laureatów 4. edycji konkursu Huawei Startup Challenge
Technologie
Nanoboty i „żywe plomby”. Naukowcy opracowali przełomowe metody leczenia zębów
Technologie
Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach