Wysoko wyspecjalizowane kadry kluczem do sukcesu

ARP SA oferuje wiele instrumentów, które wspierają sektor kosmiczny w rozwoju kadr. Najważniejszym z nich jest program stażowy Polish Space Fellowship Program (dawniej program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego”).

Publikacja: 26.05.2021 17:45

Wysoko wyspecjalizowane kadry kluczem do sukcesu

Foto: NASA

""

cyfrowa.rp.pl

Sześć lat temu stawialiśmy jako Agencja Rozwoju Przemysłu SA pierwsze kroki w sektorze kosmicznym, Zaczęliśmy od dziesiątków spotkań z najważniejszymi ludźmi z tej branży. Pytaliśmy o najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed podmiotami polskiego sektora kosmicznego. Co usłyszeliśmy? Że najważniejsze są KADRY! Postanowiliśmy dać branży odpowiedź i mam poczucie, że nie zmarnowaliśmy tych sześciu lat. Stworzyliśmy m.in. wraz ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” – wspomina Paweł Pacek, dyrektor Biura Rozwoju Technologii w ARP SA.

W europejskiej elicie

Agencja przygotowała wówczas liczne instrumenty, które do dziś wspierają sektor kosmiczny w rozwoju kadr. Najważniejszym jest wspomniany program stażowy realizowany od sześciu edycji ze Związkiem Pracodawców Kosmicznego.

Jest to pierwszy tego typu program organizowany w Polsce (jeden z trzech w Europie). Adresatami są absolwenci z tytułem magistra, inżyniera, licencjata lub magistra inżyniera, osoby z otwartym przewodem doktorskim oraz młodzi naukowcy z tytułem magistra, inżyniera lub magistra inżyniera, doktora nauk technicznych, społecznych lub ekonomicznych, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Celem konkursu jest wyłonienie absolwentów i młodych naukowców branży kosmicznej do odbycia płatnych staży w instytutach naukowych, jednostkach badawczych oraz przedsiębiorstwach prowadzących działalność gospodarczą w sektorze kosmicznym, będących członkami Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego.

""

Staże to dla młodych ludzi okazja do poszerzania wiedzy w rzeczywistych warunkach pracy,mat. pras.

cyfrowa.rp.pl

W tegorocznej, już szóstej, edycji w I etapie konkursu zakwalifikowanych zostało 15 podmiotów przyjmujących na staż. Poprzednie edycje cieszyły się bardzo wysoką liczbą zgłoszeń. Dodatkowo 80 proc. ich absolwentów znalazło stałe zatrudnienie w firmach, w których odbywało staż.

Po niedawnej zmianie program nosi nazwę Polish Space Fellowship Program. Zmiana ta spowodowana jest potrzebą umiędzynarodowienia programu, zachęceniem obcokrajowców do pracy w polskim sektorze kosmicznym, ale też wprowadzeniem szerszej oferty dla stażystów.

– Będziemy mieli dla absolwentów znacznie bardziej kompleksową ofertę ze stażami w centrum, wzbogaconymi o edukację kosmiczną, warsztaty, webinaria, wspólną publikację, networking oraz klub absolwenta. Po co zmieniać to, co dobre? Aby było doskonałe – mówi Bartosz Sokoliński, dyrektor zarządzający ds. innowacji i rozwoju w ARP SA.

II etap konkursu obejmował przyjmowanie zgłoszeń absolwentów. Rozpoczęcie staży zaplanowano na lipiec.

W tegorocznej konferencji „Kosmiczne ścieżki kariery”, która odbyła się 6 maja, tradycyjnie już towarzyszącej inauguracji konkursu o staż, zorganizowano dwa panele dyskusyjne, w których zderzyły się oczekiwania i doświadczenia pracodawców przyjmujących na staż i stażystów.

– Z naszego doświadczenia osoby, które przyjmujemy na staż, są dobrze lub bardzo dobrze przygotowane, jeśli chodzi o wiedzę podstawową nabytą na uczelni. Są to zazwyczaj najlepsi studenci, którzy szybko wdrażają się w projekty, dostosowując się do specyficznych standardów w naszej branży – mówi Michał Szwajewski, dyrektor ds. rozwoju biznesu w spółce Astronika. – Zapewniamy, że u nas stażyści nie parzą kawy. A jeśli już, to wyłącznie sobie, bo potrzeba jej sporo przy realizacji wymagających projektów.

Osoby, które przyjmujemy na staż, są bardzo dobrze przygotowane. To zazwyczaj najlepsi studenci, którzy szybko wdrażają się w projekty

Tę opinię podzielają byli stażyści. – Firmy, które zajmują się sektorem kosmicznym, mają mnóstwo projektów i musimy się uczyć z dnia na dzień bardzo wielu rzeczy. To dotyczy nie tylko stażystów, ale też młodszych i starszych specjalistów. Od pierwszego dnia miałam całą listę zadań do zrobienia. Staż otworzył mi wiele drzwi – mówi Małgorzata Siutkowska, uczestniczka II edycji programu, dziś Navigation Software Engineer w spółce Rokubun (Hiszpania).

Program uzyskuje wysokie oceny w raportach Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego, zdobył także w 2019 r. nagrodę Pro Juvenes w kategorii najlepsze praktyki studenckie, przyznawaną przez Parlament Studentów RP. Atrakcyjność realizowanych projektów i ich wymierny wpływ na karierę zawodową stażystów sprawiają, że zainteresowanie programem rośnie z roku na rok.

ARP Space Academy

Kolejną ważną inicjatywą podjętą przez ARP na rzecz rozwoju kadr jest ARP Space Academy. – Kosmos uczy współpracy. Chyba żadnej kosmicznej inicjatywy nie realizujemy w Agencji Rozwoju Przemysłu SA sami. Wszystkie w partnerstwach. Tak powstała m.in. ARP Space Academy. To szereg kursów i szkoleń, które organizujemy razem z Politechniką Warszawską i Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie. Najważniejszy kurs – Introduction to space for engineers – nie byłby dostępny dla słuchaczy, gdyby nie współpraca z Thales Alenia Space Polska – wyjaśnia Paweł Pacek.

21 maja wystartował kurs Introduction to Space for Engineers – Satellite desing phases 0/A/B. Naukę rozpoczęło 30 kursantów, którzy przez sześć tygodni będą zdobywać wiedzę z zakresu specyfiki środowiska kosmicznego, projektowania satelitów, wiedzy o platformach satelitarnych, napędach i instrumentach, jakie mogą być umieszczone na satelitach.

Szkolenie skierowane jest do inżynierów niemających jeszcze doświadczenia w sektorze kosmicznym. Wykładowcami są najlepsi eksperci z Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu kursu można poszerzyć wiedzę w jego drugim module Satellite desing phases C/D, który ma się odbyć późną jesienią we współpracy z WAT.

ARP SA stara się również pamiętać o Polakach z branży kosmicznej pracujących za granicą. – To spora grupa specjalistów, którzy stanowią swego rodzaju rezerwę kadrową dla polskiego sektora kosmicznego. Staramy się być na bieżąco z etapami ich kariery i utrzymywać z nimi bliskie relacje. Przynajmniej raz w roku organizujemy spotkania w Polsce lub za granicą – mówi Bartosz Sokoliński.

Do tej pory odbyły się już cztery takie spotkania, w których uczestniczyło po kilkadziesiąt osób. Początkowo byli to wyłącznie stażyści i absolwenci stażu Young Graduate Trainee w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), ale z czasem spotkania zaczęły gromadzić i innych pracowników ESA oraz firm prywatnych.

ARP od lat wspiera także projekty studenckie. Od 2017 r. jest patronem Studenckiego Koła Astronautycznego przy Politechnice Warszawskiej. To jedno z największych kół studenckich w Polsce. W jego pracach uczestniczy ok. 100 studentów podzielonych na kilka sekcji. Jedną z nich jest sekcja projektu PW-SAT3, którego celem jest wyniesienie na orbitę czwartego w historii polskiego satelity studenckiego i szóstego polskiego w ogóle.

Wcześniej ARP wpierała projekt PW-SAT2. Oprócz niezwykle skomplikowanego procesu integracji satelity, wymagającego przygotowania kilkusetstronicowej dokumentacji technicznej, studenci odpowiedzialni są m.in. za pozyskanie finansowania projektu oraz współpracę z podwykonawcami.

– Przyglądając się pracy studentów, byłem pod wielkim wrażeniem ich profesjonalizmu. Kilkanaście osób już w trakcie studiów zatrudnionych zostało przez firmy z sektora kosmicznego. Świadczy to o właściwym rozumieniu przez uczelnię swojej roli jako miejsca przygotowującego młodych ludzi do wejścia w świat przedsiębiorczości – mówi Bartosz Sokoliński.

ARP SA wspierała też projekt DREAM realizowany przez studentów i absolwentów Politechniki Wrocławskiej. Ich „kosmiczna wiertarka” udanie zrealizowała eksperyment w stratosferze w 2017 r.

Dziś, według danych ARP, sektor kosmiczny (komercyjny) liczy ok. 3 tys. pracowników. To jeszcze nieduża branża, ale bardzo intensywnie rosnąca. Firmy rozwijają się kadrowo, a uczelnie kształcące na kierunkach kosmicznych (w Polsce obecnie trzy) nie są w stanie zaspokoić tego zapotrzebowania.

Artykuł powstał we współpracy z ARP

""

cyfrowa.rp.pl

""

cyfrowa.rp.pl

Sześć lat temu stawialiśmy jako Agencja Rozwoju Przemysłu SA pierwsze kroki w sektorze kosmicznym, Zaczęliśmy od dziesiątków spotkań z najważniejszymi ludźmi z tej branży. Pytaliśmy o najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed podmiotami polskiego sektora kosmicznego. Co usłyszeliśmy? Że najważniejsze są KADRY! Postanowiliśmy dać branży odpowiedź i mam poczucie, że nie zmarnowaliśmy tych sześciu lat. Stworzyliśmy m.in. wraz ze Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego program stażowy „Rozwój kadr sektora kosmicznego” – wspomina Paweł Pacek, dyrektor Biura Rozwoju Technologii w ARP SA.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Wystarczy zdjęcie twarzy. Sztuczna inteligencja posiadła groźną umiejętność
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Technologie
Pierwsze zestrzelenie rakiety w kosmosie. Świat szykuje się na „gwiezdne wojny”
Materiał Promocyjny
Znamy laureatów 4. edycji konkursu Huawei Startup Challenge
Technologie
Nanoboty i „żywe plomby”. Naukowcy opracowali przełomowe metody leczenia zębów
Technologie
Ozempic to również lek na niepłodność? Zaskakujące doniesienia o ciążach