Wydrukują zęby. Polska firma chce podbić nowy rynek

Adobe Stock

Zortrax, jeden z pionierów druku przestrzennego w naszym kraju i marka dobrze rozpoznawalna w tej branży na świecie, chce zagospodarować nową niszę. Olsztyńska grupa powołała spółkę Zortrax Dental, która ma plan podbicia rynku dentystyki, ortodoncji i protetyki.

Firma opracował urządzenie, które ma zapewnić wydruk trójwymiarowych elementów niezbędnych w stomatologii. Pierwszy taki sprzęt na rynek ma trafić już wkrótce. Polski producent na razie rusza z kampanią crowdfundingową – na platformie Crowdway chce pozyskać około 4,5 mln zł. Na tym nie koniec planów spółki-córki Zortrax. Ta zmierza bowiem na warszawski parkiet. Według zapowiedzi debiut Zortrax Dental na NewConnect miałby nastąpić w I połowie przyszłego roku.

CZYTAJ TAKŻE: Epidemia na nowo odkryła druk 3D. Polskie firmy w czołówce

Przedstawiciele olsztyńskiej grupy wskazują, że druk 3D to dla branży stomatologicznej szans na szybką odpowiedź na wzrost zapotrzebowania na usługi m.in. ortodontów i protetyków, wynikający w dużej mierze z coraz powszechniejszych wad zgryzu. Druk 3D pozwala na sprawne tworzenie np. szyn retencyjnych, koron, mostów, modeli implantów czy protez. Szacuje się, że globalnie ta nisza w 2025 r. ma być warta niemal 1 mld dol. Z prognoz wynika, że rynek będzie rósł w tempie 17 proc. rocznie. – Rynek druku 3D dla stomatologii jest bardzo chłonny, dlatego podejmujemy konkretne kroki, by sprostać zapotrzebowaniu. Stworzenie dedykowanej spółki dla branży stomatologicznej to jeden z elementów strategii dywersyfikowania działalności w najbliższych latach – podkreśla Mariusz Babula, wiceprezes Zortrax.

Drukarka stomatologiczna jest już w ostatniej fazie testów przed rynkowym debiutem. Małgorzata Misiewicz, prezes Zortrax Dental, przekonuje, że drukarka 3D to niezbędny element wyposażenia każdej nowoczesnej pracowni dentystycznej czy protetycznej. – Zautomatyzowane systemy stomatologii cyfrowej pozwalają na obsługę większej liczby pacjentów bez obniżania jakości usług. To przyszłość stomatologii – dodaje.

Zortrax w ub. r. swoje drukarki 3D sprzedał do 75 krajów – łącznie dostarczył ponad 30 tys. urządzeń. Firma skomercjalizowała dotąd siedem własnych projektów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Microsoft chce prawdziwej rewolucji w Windows

Nowa generacja Windows pojawi się już wkrótce. Szef Microsoftu Satya Nadella potwierdza, że firma ...

Rekordowa kradzież iphone`ów. TIR zniknął na… autostradzie

Warte ponad 25 mln zł telefony, iPady i inteligentne zegarki wyparowały z brytyjskiej autostrady. ...

Inteligentne zegarki i opaski idą jak woda. Apple podgryzają Chińczycy

Urządzenia z segmentu tzw. wearables w ub. r. trafiły do ponad 172 mln użytkowników. ...

Sukces Hyper Poland w Wielkiej Brytanii

Polski startup technologiczny Hyper Poland przeprowadził udaną rundę finansowania poprzez brytyjską platformę crowdfundingu udziałowego ...

Joe Biden wezwał do głosowania na Trumpa? Portale oflagowują filmy

Facebook nie zdjął z portalu zmanipulowanego filmu opublikowanego przez Biały Dom, który przedstawia Joe ...

Twitter prześwietli polityków. Bo kłamią

Popularny serwis społecznościowy testuje nową funkcję, która będzie oznaczać tweety polityków, jeśli zawierają kłamstwa ...