Robot Grace zastąpi pielęgniarzy. Trudno go od nich odróżnić

AFP

Robot Grace powstał dzięki pandemii Covid-19. Ma zrewolucjonizować opiekę nad pacjentami i osobami starszymi.

Nowego robota stworzył ten sam zespół naukowców, którzy wcześniej opracował robota Sophia. Grace nie jest jednak celebrytka, ale robotem, który powstał na potrzeby służby zdrowia, a konkretnie do opieki nad osobami starszymi oraz tymi, którzy trafili na izolację w czasie pandemii.

Ubrana jest w niebieski strój pielęgniarki, ma azjatyckie rysy, brązowe włosy do ramion i kamerę termowizyjną w klatce piersiowej, która mierzy temperaturę i mierzy reakcję. Wykorzystuje też sztuczną inteligencję do diagnozowania pacjenta i mówi w trzech językach: po angielsku, mandaryńsku i kantońsku.

CZYTAJ TAKŻE: Powstanie supercyborg. Roboty upodabniają się do ludzi

Grace powstała w firmie Hanson Robotics w Hongkongu. Podobieństwo Grace do pracownika służby zdrowia i zdolność do interakcji społecznych ma na celu zmniejszenie ciężaru personelu szpitalnego pracującego na tzw. pierwszej linii, który najmocniej odczuł presję i ciężar obowiązków podczas pandemii.

Podczas prezentacji w laboratorium Grace zademonstrował swoje „ludzkie” umiejętności opowiadając o swoich umiejętnościach zadaniach. – Potrafię odwiedzać ludzi i umilać im dzień towarzystwem, potrafię także prowadzić rozmowy terapeutyczne, odczytywać dane biologiczne i pomagam pracownikom służby zdrowia – przedstawiła się Reuterowi Grace.

Założyciel firmy David Hanson powiedział agencji Reuters, że nowy robot powstał by odciążyć pielęgniarzy i opiekunów. Jego humanoidalny, niezwykle podobny do ludzkiego wygląd ma wzbudzać zaufanie i naturalne reakcje pacjentów oraz rezydentów domu opieki.

Grace ma ponad 48 dużych mięśni twarzy i zaprogramowani zachowanie współczującej, cierpliwej osoby. Wygląda trochę jak postać z filmów anime, często będące zewnętrznie połączeniem stylów azjatyckich i zachodnich.

CZYTAJ TAKŻE: Robot świadomy swego „ciała”. Coraz bliżej humanoidów

Producentem robotów Grace ma być Awakening Health, który zamierza stworzyć pierwszą wersję robotów Grace do sierpnia. David Lake, dyrektor generalny spółki joint venture Hanson Robotics i Singularity Studio, planuje w pełni wdrożyć ją w przyszłym roku w szpitalach i domach opieki w Hongkongu i w Chinach kontynentalnych, a także w Japonii i Korei.

Na razie cena jednego robota jest równie wysoka co cena superluksusowych samochodów, jednak w raz z rozpoczęciem produkcji masowej jej

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Astronauci polecą w piątek używaną rakietą Elona Muska

Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ma wyruszyć kolejna misja załogowa Crew-2. Kapsułę z czwórką ...

W tym roku hakerzy zastosują nowe chwyty. Pomaga im AI

Liczba ataków rośnie i są bardziej wyrafinowane. Cyberprzestępcy uderzają za pośrednictwem poczty e-mail, SMS-ów ...

Światowy partner Apple zainwestuje w Polsce

Największy operator rozwiązań Apple dla biznesu zwiększy zaangażowanie w naszym kraju – dowiedziała się ...

Sztuczna inteligencja z Polski ochroni granice sojusznika USA

DataWalk, rodzimy producent zaawansowanej platformy analityczno-wywiadowczej, dostarczy swój system amerykańskiej agencji, specjalizującej się w ...

Elon Musk polecił komunikator Signal, inwestorzy pomylili spółkę

Akcje spółki Signal Advance zyskały podczas piątkowej sesji aż 91 proc. Inwestorzy rzucili się ...

Fabryki przeniosą się w kosmos. To tylko kwestia czasu

Na Ziemi w najbliższym czasie pojawić się mogą problemy z brakiem surowców. Rozwiązaniem tych ...