Naukowcy stworzyli okulary do widzenia w ciemności

Bloomberg

Australijscy naukowcy opracowali specjalną powłokę, która umożliwia wyraźne widzenie w ciemnościach. Przezroczysta warstwa nakładana na szkła zmienia zwykłe okulary w noktowizor.

Wynalazek grupy badaczy z trzech uczelni: Australian National University (ANU), University of New South Wales w Sydney oraz Nottingham Trent University z Wielkiej Brytanii, ma postać cienkiej, przezroczystej powłoki. Można ją nakleić na zwykłe okulary, które w nocy zamieniają się w gogle noktowizyjne i pozwalają na widzenie w całkowitej ciemności.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze będą widzieć przez ściany. Megakontrakt Microsoftu

„Nasza technologia jest w stanie przekształcić światło podczerwone, zwykle niewidoczne dla ludzkiego oka, w obrazy, które ludzie mogą zobaczyć bardzo wyraźnie nawet z dużej odległości” – zapewniają autorzy badania.

Folia zbudowana jest z arsenku galu, który jest dobrze znanym półprzewodnikiem, wykorzystywanym w produkcji tranzystorów i ogniw fotowoltaicznych. Naukowcy odkryli, że jego niezwykle cienka warstwa, złożona z nanokryształów stukrotnie cieńszych od ludzkiego włosa, pochłania promieniowanie podczerwone i oddaje je w postaci światła widzialnego. Pokryte taka warstwą zwykłe okulary działają jak noktowizor bez dodatkowych podzespołów elektronicznych czy zasilania oraz dodatkowego ciężaru. Są też znacznie tańsze niż noktowizory, które w najlepszym przypadku kosztują kilkaset złotych. Dodatkowym atutem folii jest to, że w ciągu dnia okulary na które ją nałożono, „zachowują” się tak jak zwykłe okulary. W noktowizory zamieniają się dopiero po zmroku.

„Uczyniliśmy niewidzialne widzialnym” – powiedział szef zespołu badawczego, dr Rocio Camacho Morales. Naukowcy wyjaśniają, że pierwszy raz udało się przetworzyć promieniowanie podczerwone na obrazy w świetle widzialnym w tak cienkiej warstwie. Dotychczas właściwości przekształcania promieniowania podczerwonego w światło widzialne przez człowieka wykazywały pojedyncze kryształy.

CZYTAJ TAKŻE: Badanie wzroku i okulary przez internet. Pomysł polskiej firmy

Opracowanie jednolitej folii, którą można było pokryć powierzchnię szkieł optycznych okazało się jednak dość trudne. Opracowanie takiej warstwy z nanokryształów zajęło naukowcom aż pięć lat. Kryształy arsenku galu, żeby spełniały zadanie, muszą być odpowiednio ułożone. Ich projektowanie okazało się najbardziej złożoną częścią projektu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Alibaba zdetronizowany. Nowy numer 1 w Azji

Chiński gigant internetowy i gamingowy Tencent Holdings podrożał w Hongkongu prawie 5 proc. i ...

Stworzony dla biznesu. Nowy Surface Pro 7+ dla firm od Microsoft

Microsoft zaprezentował swoje najnowsze rozwiązanie dla biznesu. I nie mowa tu o nowym oprogramowaniu. ...

Twitter uderzy w trolli. Testuje nowe funkcje

Nowe funkcje mają dać użytkownikom większą kontrolę nad tym, kto może odpowiadać na ich ...

To może być hit: Strumieniowanie gier i konsola od Google`a

Amerykański gigant internetowy chce już 19 marca zaskoczyć wszystkich fanów gier wideo. Czym? Przekonamy ...

Masowo ściągają aplikacje VPN. Boją się inwigilacji

Chiński projekt ustawy o bezpieczeństwie Hongkongu sprawił, że wielu mieszkańców metropolii ściągnęło na swoje ...

Miliard dolarów premii dla prezesa. Padł rekord

Lei Jun, współzałożyciel Xiaomi i obecny prezes firmy dostał naprawdę solidna premię – niemal ...