Sztuczna skóra, wykonana z silikonowej gumy ma fakturę prawdziwej skóry i jest bardzo podobna do ludzkiej pod względem właściwości mechanicznych. Madhu Bhaskaran, profesor inżynierii na Uniwersytecie RMIT i główna badaczka projektu powiedziała CNN, że wynalazek może doprowadzić do przełomowych innowacji w protetyce i robotyce.
CZYTAJ TAKŻE: Torebka zrobiona z grzybów? To będzie skóra przyszłości
Tak jak prawdziwa skóra jej sztuczna wersja została zaprojektowana tak, by reagować, gdy ciśnienie, ciepło lub zimno przekraczają próg bólu. Zewnętrzne warstwy powłoki to wielowarstwowe obwody elektroniczne z czujnikami reagującymi na bodźce. Dzięki temu robot, powleczony taką skórą będzie odczuwał ból, zupełnie jak człowiek, którego skóra wysyła sygnały elektrycznie do ośrodkowego układu nerwowego. – Obwody elektroniczne działają w podobny sposób i są równie szybkie – wyjaśnia Bhaskaran.
Sztuczną skórę można zaprogramować tak, by wysyłała sygnały i prowokowała takie same jak ludzie reakcje na dotknięcie gorącej powierzchni – czyli gwałtowne cofnięcie dłoni. Kiedy jeden z czujników w sztucznej skórze wykryje bodziec bólowy, wysyła sygnał elektryczny do części struktury naśladujących mózg.
Naukowcy podkreślają, że sztuczna skóra nie jest jeszcze do końca gotowa, ponieważ wymaga jeszcze wielu badań i pracy, ale już teraz wydaje się obiecującym produktem, który będzie można wykorzystać w robotyce oraz protetyce, by sprawić, żeby protezy kończyn były bardziej naturalne i reagowały w bardziej „ludzki” sposób – informuje CNN.