Naukowcy opracowali etyczny i ekologiczny substytut skóry. Ma być tani i prosty w produkcji.
Międzynarodowy zespół pod kierownictwem chemików zajmujących się opracowywaniem nowych materiałów, Alexandra Bismarcka i Mitchella Jonesa z Uniwersytetu Wiedeńskiego, opracował tkaninę z grzybów. Nad nowym materiałem pracowali też naukowcy Imperial College London i Uniwersytetu RMIT w Australii.
CZYTAJ TAKŻE: NASA: Na Marsie powstaną domy z grzybów
Naukowcy twierdzą, że substytuty skóry wykonane z grzybów są nie tylko etyczne, ale także ekologiczne, a więc przyjazne dla środowiska.
Biomasa grzybowa może z powodzeniem zastąpić skórę wołową oraz syntetyczną. Naukowcy podkreślają, że jest ona przyszłością przemysłu tekstylnego, ponieważ z wyglądu i dotyku do złudzenia przypomina naturalną skórę, nawet bardziej niż obecna plastikowa, syntetyczna skóra używana przez producentów odzieży.
Klienci coraz częściej nie chcą kupować odzieży skórzanej ze względów etycznych, a sztucznej skóry ze względów ekologicznych. Obecnie substytuty skóry powstają z polimerów poliuretanu (PU) lub polichlorku winylu (PVC), które podobnie jak większość innych tworzyw sztucznych są wytwarzane z paliw kopalnych i nie ulegają biodegradacji. Nie są ani ekologiczne, ani bezpieczne dla środowiska naturalnego.
Naukowcy twierdzą, że do produkcji skóry na bazie grzybów zużywa się mniej niebezpiecznych chemikaliów i emituje mniej CO2 do atmosfery. Skóra z biomasy grzybowej jest elastyczna i wytrzymała, tak jak naturalna skóra, a przede wszystkim jest całkowicie biodegradowalna. Profesor Alexander Bismarck, współautor badań z Uniwersytetu Wiedeńskiego, podkreśla, że substytut skóry może powstawać w procesie upcyklingu, czyli formy przetwarzania wtórnego odpadów, w wyniku którego powstają produkty o wartości wyższej, traktowane jako wartościowe surowce. Do produkcji można wykorzystać tanie produkty uboczne rolnictwa i leśnictwa, takie jak trociny. Służą jako surowiec, na którym rośnie grzybnia – zmatowiona masa wydłużonych nitek grzybów rosnących w postaci arkuszu.
CZYTAJ TAKŻE: Smartfon obudowany ludzką skórą? Szokujące urządzenie
Takie arkusze łatwo poddaje się obróbce, w wyniku której powstanie materiał przypominający skórę zwierzęcą. Składa się głównie z biodegradowalnych chityn i biopolimerów glukanu.
Międzynarodowy zespół naukowców pracuje nie tylko nad materiałem, który może być wykorzystywany w przemyśle odzieżowym, ale także nad innymi formami zastosowania biomasy, np. w budownictwie do tworzenia materiałów budowlanych, a także w farmacji, eksperymentując z materiałami opatrunkowymi o właściwościach antybakteryjnych.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.