BMW wykorzystuje obliczenia kwantowe, aby zoptymalizować swoje łańcuchy dostaw – pisze portal engadget.com. Niemiecki producent samochodów rozpoczął testowanie komputerów i systemów Honeywell, aby szybciej i lepiej określić, jakie komponenty musi kupić we właściwym czasie, bez zakłócania ciągłości produkcji. Kwantowe systemy będą w stanie zoptymalizować zamówienie nie tylko pod względem czasowym, ale także cenowym i skorelować zakupu najtańszych i najbardziej optymalnie czasowo dostarczanych części do produkcji samochodów BMW. Pozwoli to koncernowi zarówno na oszczędność czasu jak i pieniędzy, a także zapobiec pustkom lub nadmiarowi części w magazynach fabryk.

Monitorowanie dostępności i cen komponentów pochodzących od różnych dostawców to złożone zadanie, zwłaszcza w przypadku tradycyjnych komputerów, dlatego BMW ma nadzieję, że komputery kwantowe pomogą usprawnić procesy produkcyjne.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie budują najpotężniejszy superkomputer na świecie

Niemiecki koncern nie jest pierwszym producentem samochodów, który testuje systemy kwantowe. Volkswagen próbował wykorzystać tę technologię do opracowania lepszych systemów zarządzania ruchem i ułatwić pracę taksówkom czy autobusom miejskim.