Volocopter to dwuosobowa, autonomiczna taksówka latająca z 18 wirnikami. Ma być idealnym, szybkim i bezpiecznym środkiem transportu w już niedalekiej przyszłości. Volocopter jest zasilany sześcioma bateriami, które pozwalają na 60 minut lotu. Docelowo ma osiągać prędkość do 100 km/h i startuje oraz ląduje jak dron – wertykalnie. Ma też niewielki bagażnik.

CZYTAJ TAKŻE: Latający autobus połączy amerykańskie miasta

Podczas pokazowego lotu Volocopter 2X przeleciał trasę o długości 500 m z prędkością do 30 km/h na wysokości 30 m wzdłuż lotniska Le Bourget. Mimo, iż Volocopter jest z założenia pojazdem autonomicznym, to na razie zgodnie z przepisami francuskimi musi go pilotować licencjonowany pilot.

Volocopter jest gotowy do rozpoczęcia pierwszej tury lotów testowych we wrześniu na terenie lotniska Pontoise pod Paryżem.

CZYTAJ TAKŻE: Tokio testuje latające taksówki. To transport przyszłości

Volocopter obecnie współpracuje z francuskim Urzędem Lotnictwa Cywilnego nad wprowadzeniem taksówek powietrznych do regionu Île-de-France, a także nad wykorzystaniem podniebnych taksówek do transportu kibiców na igrzyskach olimpijskich w 2024 r. We wrześniu 2020 r. Volocopter został wybrany jako pierwszy partner do projektu stworzenia systemu mobilności powietrznej w stolicy Francji.

Volocopter uzyskał już pierwszy, wstępny certyfikat od Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) dla swoich samolotów eVTOL. Szef EASA poinformował, że według planów tej instytucji pierwsze komercyjne przewozy latającymi taksówkami powinny odbyć się w Europie już w 2024 lub 2025 r. Patrick Ky powiedział, że już ponad dziesięć europejskich firm ma w planach rozwój miejskich systemów mobilności powietrznej, bazujących na pojazdach przewożących ludzi lub towary. Według szacunków EASA już w 2030 r. cały europejski rynek miejskiego transportu powietrznego ma być wart ok. 4,2 mld euro i dać około 90 tysięcy nowych miejsc pracy.