Hyundai przejmie kultowego robo-psa? Wielkie plany Koreańczyków

Wszystko wskazuje na to, że Boston Dynamics, jeden z wiodących na świecie producentów zaawansowanych robotów, po raz trzeci w ciągu dekady zmieni właściciela.

Publikacja: 15.11.2020 12:23

Hyundai przejmie kultowego robo-psa? Wielkie plany Koreańczyków

Foto: Boston Dynamics

Firma, o której głośno jest za sprawą tzw. Spota, czteronożnego robota, przypominającego nieco psa, rosła już pod skrzydłami Google, a od 2017 r. rozwijana jest dzięki pieniądzom z japońskiego SoftBanku. Teraz do akwizycji przymierza się Hyundai. Południowokoreański producent samochodów negocjuje przejęcie laboratoriów innowacyjnej spółki z Bostonu. Wedle Bloomberga potencjalna transakcja warta może być nawet 1 mld dol.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentny pies-robot już w sprzedaży. Wierny, ale drogi

Zainteresowanie Hyundaia robotami wcale nie jest zaskakujące. Koncern ma rozwinięty dział specjalizujący się w automatyce przemysłowej. Kupno Boston Dynamics niewątpliwie wzmocniłoby jeszcze kompetencje Koreańczyków w zakresie budowy inteligentnych maszyn. To dlatego producent aut ogłosił już zresztą utworzenie New Horizons Studio – jednostki, w której mają powstawać zaawansowane technologie i futurystyczne koncepty.

Boston Dynamics obecnie skupia się na komercjalizacji swoich maszyn – niedawno do sprzedaży trafił wspominiany robo-pies. Choć urządzenie warte jest 75 tys. dol., zamówienia na to urządzenie płyną z całego świata (sprzedano już 250 sztuk).

CZYTAJ TAKŻE: Pies-robot rozpoczął pracę w Czarnobylu

Wyposażony w liczne kamery i czujniki, zbierające informacje z otoczenia, nadaje się idealnie do inspekcji terenowych. To dlatego Spot znalazł się już na wyposażeniu amerykańskiej policji (bada miejsca zbrodni), czy pracowników platformy wydobywczej BP w Zatoce Meksykańskiej. Ostatnio inżynierowie z uczelni w Bristolu przy pomocy „czworonoga” prowadzili badania na obszarze elektrowni atomowej w Czarnobylu, a architekci z Foster + Partners korzystali z niego do prowadzenia pomiarów na terenie biurowców budowanych w Londynie. Spot pomaga też podczas pandemii w jednym z bostońskich szpitali.

Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Nowy szczyt absurdu: uczeń pisze pracę, nauczyciel ją sprawdza. Za obu robi to AI