Polacy coraz aktywniej poszukują systemów do sterowania oświetleniem, roletami czy sprzętem audio, a także inteligentnych sprzętów AGD: robotów sprzątających, piekarników i lodówek połączonych z siecią. Jak tłumaczą eksperci, swój system domu inteligentnego możemy tworzyć stopniowo, podobnie jak budowle z klocków, dodając poszczególne funkcje w miarę możliwości finansowych, ale też w miarę zmieniających się potrzeb. – Nie byłoby to możliwe, gdyby nie pełna tzw. interoperacyjność producentów. Dziś kluczem do w pełni funkcjonalnego smart home jest kompatybilność urządzeń i rozwiązań – mówi Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy Polska. – Nikt nie chce mieć oddzielnych aplikacji do zdalnego sterowania roletami, ogrzewaniem czy bramą wjazdową. Chcemy korzystać z jednej, która połączy urządzenia w kompleksowy system – dodaje.
Budowa inteligentnych ekosystemów
Badania pokazują, że Polacy, którzy wdrożyli już u siebie smart home, najczęściej używali systemów centralnego sterowania rodzimej, acz rozpoznawalnej już na świecie, firmy Fibaro, a także rozwiązania Apple HomeKit. Popularne są jednak również takie systemy, jak Google Home, Samsung SmartThings, Xiaomi Mi Smart Home czy Amazon Alexa. Jednak aż 23 proc. osób nie wie, z jakiego rozwiązania smart home obecnie korzysta.
– Wyniki badania pokazują, że największe centralizujące systemy smart home od technologicznych gigantów: Google’a, Apple’a i Amazona, są wciąż słabo rozpoznawalne przez użytkowników. Co więcej, konsumenci mają jeszcze niewielką świadomość tego, co dokładnie wchodzi w skład systemu inteligentnych domów i które urządzenia są faktycznie „smart”, a których nie można do tego grona zaliczyć – podsumowuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.
Przykłady ciekawych rozwiązań smart home znajdziemy m.in. w ofercie Xiaomi. Koncern, nazywany również chińskim Apple’em, kojarzony jest przede wszystkim ze smartfonami. Producent oferuje jednak znacznie więcej – cały ekosystem inteligentnych urządzeń, od oczyszczaczy powietrza, przez szczoteczki do zębów, po kamery IP. Można nimi łatwo zarządzać za pomocą jednej aplikacji na smartfona i niewielkim kosztem podnieść komfort życia wszystkich domowników.