Śląski Uniwersytet Medyczny korzysta z najnowszej technologii, która już zdała trudny test. W marcu algorytm HeartLogic ostrzegł kardiologów z Katedry Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii zabrzańskiego ośrodka, że u ich pacjenta w najbliższych tygodniach nastąpi zaostrzenie niewydolności serca. Diagnozę układu potwierdziła kontrola w placówce. Zdaniem specjalistów dzięki wczesnemu alertowi udało się ochronić chorego przed hospitalizacją.
CZYTAJ TAKŻE: Algorytm przewidzi zawał. Wskaże nawet dzień
– Algorytm zaalarmował szpitalne centrum telemonitoringu – okazało się, że u naszego pacjenta indeks HeartLogic przekroczył graniczną wartość 16 punktów. Wiedzieliśmy, że oznacza to możliwość wystąpienia zaostrzenia niewydolności serca w perspektywie kilkunastu–kilkudziesięciu dni. Mając do dyspozycji mniej więcej miesiąc, mogliśmy skontrolować stan chorego, wykonać niezbędne badania i zmodyfikować stosowaną farmakoterapię – wyjaśnia prof. Oskar Kowalski, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Symulacji Serca Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
Jak zaznacza, postępowanie zostało spokojnie zaplanowane i metodycznie przeprowadzone. Pomogło. – Stan chorego poprawił się, zaostrzenia niewydolności serca udało się uniknąć – podkreśla.
HeartLogic opiera się na tzw. multisensorycznej analizie takich czynników, jak tony serca, częstość i głębokość oddechów, częstotliwość akcji serca i aktywność pacjenta. Zatem parametry, które do tej pory można było zbadać jedynie podczas osobistej wizyty pacjenta w poradni, zaczęły być dostępne zdalnie. A skuteczność potwierdzają testy. Algorytm został opracowany podczas międzynarodowego badania klinicznego Multisense, w którym wzięło udział 900 pacjentów z wszczepionymi układami resynchronizującymi firmy Boston Scientific. Dane z urządzeń posłużyły do opracowania indeksu opartego na wskazaniach wbudowanych sensorów oraz późniejszej ewaluacji działania algorytmu. W badanej grupie pacjentów HeartLogic ostrzegał o zbliżającym się zaostrzeniu objawów niewydolności serca średnio 34 dni wcześniej.