Cyfrowa rewolucja to szansa dla firm i całej gospodarki

Rynek rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji rośnie rocznie w minimum dwucyfrowym tempie.

Publikacja: 07.05.2018 21:00

Cyfrowa rewolucja to szansa dla firm i całej gospodarki

Foto: Fotolia

Już za sześć lat nie będą potrzebni tłumacze, a za 45 lat roboty będą potrafiły zrobić wszystkie zadania, które dziś wykonują ludzie – przewidują naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Yale. Kraje, które chcą rosnąć, muszą postawić na kapitał ludzki: promować kreatywne myślenie i inwestować w naukę. Potrzebna jest również lepsza współpraca nauki z biznesem.

USA wiodą prym

Wartość technologii opartej na sztucznej inteligencji (AI) będzie rosła rok do roku o ponad 36 proc. – szacuje firma Markets & Markets. Z kolei cały rynek AI w ciągu najbliższych pięciu lat ma urosnąć o 250 proc., do 75 mld dolarów. Liderem w wydatkach na sztuczną inteligencję są Stany Zjednoczone. W zeszłym roku odpowiadały za 80 proc. wydatków na całym globie – podaje firma badawcza IDC. W najbliższych latach ich udział będzie stopniowo spadał, lecz utrzyma się na wysokim poziomie. Za trzy lata ma wynieść 75 proc. Te dane dobitnie pokazują, jak trudne zadanie stoi przed Europą. A przecież oprócz USA konkurujemy też z zyskującą na znaczeniu Azją.

Wydatki na sztuczną inteligencję najszybciej będą rosły w przemyśle. Roczna stopa wzrostu w tym sektorze przekracza 52 proc. Zaawansowane algorytmy usprawniają zarządzanie biznesem, pomagają zredukować koszty i tworzą przestrzeń do osiągania dodatkowych przychodów.

Nowy model biznesu

Sztuczna inteligencja podbija również sektor usługowy, m.in. e-commerce. Zaawansowane technologie pomagają zautomatyzować cały proces zakupowy oraz tworzyć lepsze oferty – dopasowane do preferencji potencjalnych klientów i umożliwiające firmom maksymalizowanie zysków.

Już w przyszłym roku aż 40 proc. inicjatyw z obszaru cyfrowej transformacji będzie wykorzystywać narzędzia sztucznej inteligencji, a do 2021 r. około 75 proc. aplikacji biznesowych będzie budowanych w oparciu o AI – przewiduje firma IDC. Według jej szacunków za trzy lata cyfrowa gospodarka będzie wytwarzała już co najmniej połowę światowego PKB. Przedsiębiorstwa będą szybciej podejmowały decyzje o wprowadzaniu nowych produktów i usług na rynek, będą też sprawniej komunikowały się z biznesowymi partnerami i klientami, wykorzystując w tym celu wiele kanałów komunikacji. Na znaczeniu zyskiwać będzie interakcja z klientem. To wszystko wpłynie na wzrost sprzedaży w praktycznie każdej branży.

W związku z tymi trendami zwiększał się będzie popyt na inżynierów specjalizujących się w obszarze sztucznej inteligencji oraz analityków danych. Już teraz są rozchwytywani i mogą liczyć na wynagrodzenie kilkakrotnie przewyższające średnią krajową.

Wyzwań nie brakuje

Dynamiczny rozwój nowych technologii jest dużą szansą dla firm i całych gospodarek, ale stanowi też wyzwanie. Eksperci z Atende przestrzegają, że w kolejnych latach większość ataków hakerskich wykonywana będzie przez automaty lub boty.

Za pięć–dziesięć lat około 70 proc. zarobku hakerskiego będzie pochodziło z tego typu źródeł. Zagrożenie to zyskuje na znaczeniu w kontekście zagęszczającej się sieci połączeń pomiędzy poszczególnymi urządzeniami, czyli internetem rzeczy. To wszystko każe myśleć o bezpieczeństwie już na etapie projektowania systemów. Kluczowa jest też edukacja, bo statystyki jasno wskazują, że podczas cyberataku najsłabszym ogniwem niezmiennie jest człowiek.

Technologie
Chiński ChatGPT wpoi ideologię partii. Świetnie zna idee prezydenta Xi Jinpinga
Technologie
Żołnierze w Chinach staną się niewidzialni. Niezwykły kamuflaż
Technologie
Polacy pomogą w badaniu Słońca. W kosmos ruszyła niezwykła misja
Technologie
Zaskakujące właściwości złota. To może być przełomowy lek na raka
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Technologie
Człowiek może zapaść w wieloletni sen. Naukowcy bliscy opanowania hibernacji
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką