Ludzie będą rozbudowywać ciała o nowe elementy

Naukowcy właśnie udowodnili, że ludzki mózg może wspierać dodatkową część ciała. Ma on zdolność, by sterować np. dodatkowym mechanicznym palcem u ręki.

Publikacja: 20.05.2021 13:14

Ludzie będą rozbudowywać ciała o nowe elementy

Foto: Adobe Stock

Takie „organy”, a raczej doczepiane do naszego ciała mechaniczne elementy, w przyszłości sterowane myślami, miałyby pomagać nam m.in. w pracy, czy w wygodniejszym obsługiwaniu urządzeń. Technicznie jest to możliwe. Na razie – jak pisze „Science Robotics” – przeprowadzono badania nad trzecim kciukiem. Testy wykazały, że cybernetyczne ulepszenia człowieka mogą być w przyszłości efektywnym wsparciem.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy mózg z komputerem. Pokazał świnię, następni ludzie

Projekt badawczy przeprowadzono w University College London (UCL), a kierowały nim profesor neuronauki kognitywistycznej Tamar Makin i Paulina Kieliba z Instytutu Neuronauki Poznawczej UCL. „Wyszkoliły” poddanych testom ludzi do korzystania z dodatkowego robotycznego kciuka robota. Badania pokazały, iż użytkownicy takiego palca mogą skutecznie wykonywać złożone zadania, wymagające precyzji. W ten sposób budowali np. wieżę z klocków. Gdy uczestnicy kontynuowali trening z czasem zauważyli, że coraz wyraźniej czuli, iż dodatkowy kciuk jest jak część ich ciała.

""

Dani Clode

Foto: cyfrowa.rp.pl

Drukowany w 3D palec noszony jest z boku dłoni, naprzeciw naturalnego kciuka. Użytkownik może go kontrolować za pomocą czujników nacisku umieszczonych pod palcami stóp. To manipulując nimi można sterować robotyczną częścią ciała. Wydaje się skomplikowane, ale w badaniu, w którym wzięło udział 20 uczestników, w pięć dni przeszkolono ich ze sprawnego korzystania z „ulepszenia”. Każdy z badanych nosił kciuk przez 2-6 godzin dziennie. Okazuje się, że szybko nauczyli się obsługi urządzenia, opanowali kontrolę motoryczną, koordynację z ręką i innymi palcami, a nawet wykazywali się zręcznością.

CZYTAJ TAKŻE: Chip na wzór ludzkiego mózgu ma być przełomem w miniaturyzacji

Paulina Kieliba z Instytutu Neuronauki Poznawczej UCL, cytowana przez „Interesting Ingeneering”, zuważyła, że takie rozbudowywanie ciała może być cenne dla użytkowników, np. chirurgowi umożliwi prowadzenie operacji bez asystenta, a pracownik fabryki stanie się wydajniejszy. – To może zrewolucjonizować koncepcję protetyki – zaznaczyła.

Technologie
To miał być cud medycyny. Badanie wykazało, że bardzo popularny lek może szkodzić
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i Suzuki Swift ponownie w gronie liderów rankingu niezawodności
Technologie
Po które boty AI sięgamy najczęściej? „Król” jest jeden, ale trwa walka o podium
Technologie
Nowe organiczne ogniwa słoneczne odpowiedzią na kosmiczne zagrożenie
Technologie
Kamizelka kuloodporna nie do przebicia? Powstał najbardziej wytrzymały materiał
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Technologie
Chcą przywrócić do życia dodo i mamuty. Firma osiągnęła astronomiczną wartość
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego