Reklama
Rozwiń

Ludzie będą rozbudowywać ciała o nowe elementy

Naukowcy właśnie udowodnili, że ludzki mózg może wspierać dodatkową część ciała. Ma on zdolność, by sterować np. dodatkowym mechanicznym palcem u ręki.

Publikacja: 20.05.2021 13:14

Ludzie będą rozbudowywać ciała o nowe elementy

Foto: Adobe Stock

Takie „organy”, a raczej doczepiane do naszego ciała mechaniczne elementy, w przyszłości sterowane myślami, miałyby pomagać nam m.in. w pracy, czy w wygodniejszym obsługiwaniu urządzeń. Technicznie jest to możliwe. Na razie – jak pisze „Science Robotics” – przeprowadzono badania nad trzecim kciukiem. Testy wykazały, że cybernetyczne ulepszenia człowieka mogą być w przyszłości efektywnym wsparciem.

CZYTAJ TAKŻE: Elon Musk łączy mózg z komputerem. Pokazał świnię, następni ludzie

Projekt badawczy przeprowadzono w University College London (UCL), a kierowały nim profesor neuronauki kognitywistycznej Tamar Makin i Paulina Kieliba z Instytutu Neuronauki Poznawczej UCL. „Wyszkoliły” poddanych testom ludzi do korzystania z dodatkowego robotycznego kciuka robota. Badania pokazały, iż użytkownicy takiego palca mogą skutecznie wykonywać złożone zadania, wymagające precyzji. W ten sposób budowali np. wieżę z klocków. Gdy uczestnicy kontynuowali trening z czasem zauważyli, że coraz wyraźniej czuli, iż dodatkowy kciuk jest jak część ich ciała.

""

Dani Clode

Foto: cyfrowa.rp.pl

Drukowany w 3D palec noszony jest z boku dłoni, naprzeciw naturalnego kciuka. Użytkownik może go kontrolować za pomocą czujników nacisku umieszczonych pod palcami stóp. To manipulując nimi można sterować robotyczną częścią ciała. Wydaje się skomplikowane, ale w badaniu, w którym wzięło udział 20 uczestników, w pięć dni przeszkolono ich ze sprawnego korzystania z „ulepszenia”. Każdy z badanych nosił kciuk przez 2-6 godzin dziennie. Okazuje się, że szybko nauczyli się obsługi urządzenia, opanowali kontrolę motoryczną, koordynację z ręką i innymi palcami, a nawet wykazywali się zręcznością.

CZYTAJ TAKŻE: Chip na wzór ludzkiego mózgu ma być przełomem w miniaturyzacji

Paulina Kieliba z Instytutu Neuronauki Poznawczej UCL, cytowana przez „Interesting Ingeneering”, zuważyła, że takie rozbudowywanie ciała może być cenne dla użytkowników, np. chirurgowi umożliwi prowadzenie operacji bez asystenta, a pracownik fabryki stanie się wydajniejszy. – To może zrewolucjonizować koncepcję protetyki – zaznaczyła.

Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Drony przejmują dostawy kurierskie. Chiny rozpoczynają światową ekspansję
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku