Jedna z firm należących do korporacji państwowej Rostec stworzyła egzoszkielet, który ma pozwolić na „siedzenie na stojąco”. Exostul przeznaczony jest dla osób spędzających cały dzień pracy na nogach – urządzenie pozwoli im zregenerować siły, symulując siedzenie na prawdziwym krześle.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze będą jak Hulk. Zyskają na sile już od 2020 r.

Informację podało RIA Novosti powołując się na Maxima Skokova, zastępcę dyrektora generalnego firmy deweloperskiej Rostec – Trusted Platforms Robotic Complexes. Według niego egzoszkielet „ustala pozycję stawu kolanowego, a osoba czuje się tak, jakby siedziała na prawdziwym krześle”.

Pomysł stworzenia egzoszkieletu „Exostul” zrodził się po przeanalizowaniu badań nad spadkiem wydajności pracowników, którzy spędzają cały dzień stojąc za taśmociągiem – dodał Skokov. Urządzenie powinno pomóc im szybciej odzyskać siły i zwiększyć produktywność.

Pierwsze egzemplarze testowe egzoszkieletu trafią na rynek na początku 2021 roku. Potencjalnymi klientami są przedsiębiorstwa zajmujące się wydobyciem, produkcją, logistyką i transportem towarów – Rostec, Gazpromnieft, Rusal, Rosatom, SUEK.