Reklama
Rozwiń

Chińczycy dokonali przełomu. Kwanty uderzą w hakerów

Naukowcy z Uniwersytetu Nauk i Technologii w Hefei, podległego Chińskiej Akademii Nauk, zdołali przesłać między dwoma miastami „zaszyfrowane” kwantowo dane.

Publikacja: 25.06.2021 18:40

Chińczycy dokonali przełomu. Kwanty uderzą w hakerów

Foto: Shutterstock

W związku z końcem 2021 roku przypominamy najważniejsze, najciekawsze, budzące największe emocje teksty, które ukazały się na łamach "Rzeczpospolitej" i na rp.pl. Przypomnijmy sobie czym w minionych 12 miesiącach żyła Polska. Ten tekst opublikowaliśmy w czerwcu 2021 r.

Wykorzystano do tego kabel światłowodowy, który połączył oba punkty na dystansie aż ponad 500 km. Nigdy wcześniej nikomu nie udało się dokonać tego w praktyce. Badacze nie mają wątpliwości, że to przełomowy krok w tworzeniu technologii określanej jako teleportacja kwantowa, która odmieni współczesny internet i bezpieczną łączność.

CZYTAJ TAKŻE: To on zmienia Chiny w kwantowe supermocarstwo

Kiedy para fotonów jest splątana kwantowo, te „zachowują” się w identyczny sposób i to nie tylko gdy są ze sobą, ale nawet na znaczną odległość. Natychmiast można ocenić stan jednego fotonu, który znajduje się poza naszym zasięgiem, mierząc drugi. Taka technologia to podstawa szyfrowania kwantowego – wykorzystanie splątanych cząstek do tworzenia bezpiecznych kluczy i zapewniania, że wiadomości są tajne. Dwie strony mogą stworzyć losowy tajny klucz współdzielony, który może być później wykorzystany do szyfrowania i deszyfrowania. Wykorzystanie tej technologii dla stworzenia bezpiecznej łączności internetowej oznaczać będzie, że hakerzy staną się bezrobotni.

CZYTAJ TAKŻE: Kwantowa przyszłość komputerów. Wykuwają ją także Polacy

Jak podaje magazyn „New Scientist”, Chińczycy nie pobili jednak rekordu odległości łączności kwantowej. Niedawny eksperyment, przeprowadzony przez Toshiba Europe w Cambridge w Wielkiej Brytanii, zademonstrował bowiem połączenie o długości 600 km. Z tą różnicą jednak, że cała aparatura mieściła się w jednym laboratorium. Tymczasem stojący na czele chińskich badań Qiang Zhang wykorzystał połączenie między miastami Jinan i Qingdao, z centralnym odbiornikiem w Mazhan. Jak zapewnia Zhang, nie ma mowy o technologicznym wyścigu. – Między dwoma laboratoriami istnieje zdrowa konkurencja – podkreśla.

CZYTAJ TAKŻE: Google buduje komputer kwantowy. Rewolucja w medycynie

Peter Kruger z University of Sussex w Wielkiej Brytanii, nie kryje podziwu dla roboty naukowców z Uniwersytetu Nauk i Technologii w Hefei. Jak wyjaśnia, eksperyment w warunkach laboratoryjnych, mimo swojej złożoności (w trakcie jego trwania nikomu nie wolno się nawet odezwać, by nie zakłócić transmisji) jest prostszy pod względem kontroli jego przebiegu. – A fotony poza laboratorium, na przestrzeni setek kilometrów…, to dość niezwykłe – przyznaje na łamach „New Scientist”.

Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Drony przejmują dostawy kurierskie. Chiny rozpoczynają światową ekspansję
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku