Za projektem stoją giganci branży farmaceutycznej i technologicznej, w tym twórcy szczepionek na Covid-19: Pfizer, AstraZeneca, Merck i Teva, a także izraelski fundusz biotechnologiczny (IBF) oraz chmurowe ramię Amazona – AWS (Amazon Web Services).

Innovation Lab ma w ciągu najbliższych pięciu lat dysponować budżetem 10 mln dol. Za te pieniądze firmy wchodzące w skład konsorcjum chcą wspólnymi siłami rozwijać nowatorskie przedsięwzięcia z zakresu biologii obliczeniowej (wykorzystanie modelowania matematycznego i technik symulacji obliczeniowych do badania systemów biologicznych) oraz szeroko rozumianej dziedziny digital health (z ang. cyfrowe zdrowie). Wspólne izraelskie centrum koncernów ma wspierać również startupy w tworzeniu innowacyjnych technologii opartych na sztucznej inteligencji, a służących np. do odkrywania spersonalizowanych terapii oraz rozwiązań farmaceutycznych.

CZYTAJ TAKŻE: Szczepionki na Covid-19 już w internecie. Obok narkotyków i broni

– Ze znaczenia tego, jak bardzo cyfrowe zdrowie i biologia obliczeniowa zmieniają zarówno opiekę zdrowotną, jak i gospodarkę, zdaliśmy sobie sprawę dopiero niedawno, przy okazji globalnego wyścigu o rozwój szczepionki na Covid-19 – podkreśla Asher Bitton, dyrektor generalny tamtejszego resortu cyfryzacji.

Laboratorium innowacji ruszy jeszcze w br. Placówka powstanie w Rehovot Science Park, znajdującym się na południe od Tel Awiwu. Jak podaje serwis InterestingEngineering, inicjatywa ta jest elementem tzw. strategii biokonwergencji rozwijanej przez izraelski urząd ds. innowacji. Aharon Aharon, kierujący tą instytucją, mówi, że celem jest budowanie w Izraelu ekosystemu startupów z tej branży i zakładanie innowacyjnych firm opartych na badaniach naukowych przeprowadzonych w obszarach związanych z ochroną zdrowia. – Wiedza i ogromne doświadczenie partnerów stojących za Innovation Lab umożliwi tym firmom stworzenie pionierskiej, acz znaczącej branży – podkreśla Aharon.

Biokonwergencja to dynamicznie rozwijająca się ostatnio branża, która integruje biologię z dodatkowymi dyscyplinami inżynierii, takimi jak elektronika, sztuczna inteligencja, fizyka, informatyka, nanotechnologia, ale także materiałoznawstwo i zaawansowana inżynieria genetyczna, w celu sprostania globalnym wyzwaniom zdrowotnym. Rehovot Science Park ma ambicję, by stać się w tym sektorze wiodącym ośrodkiem na świecie.