Reklama
Rozwiń

Szczury z plecakami będą ratować ludzi. Zaskakujący pomysł Belgów

Klęski żywiołowe, takie jak trzęsienia ziemi i huragany, mogą zrównać z ziemią całe miasta, dla uwięzionych pod gruzami to dramat, a dla zespołów poszukiwawczo-ratowniczych próbujących znaleźć ocalałych - żmudna praca.

Publikacja: 26.10.2022 14:39

Szczury z plecakami będą ratować ludzi. Zaskakujący pomysł Belgów

Foto: adobe stock

Teraz do pomocy szkolony jest nieprawdopodobny zbawca: szczur. Projekt, którego pomysłodawcą jest belgijska organizacja non-profit APOPO, wyposaża gryzonie w małe, zaawansowane technologicznie plecaki, aby pomóc ratownikom w poszukiwaniu ocalałych wśród gruzów w strefach katastrof – pisze CNN.

„Szczury są zazwyczaj dość ciekawskie i lubią eksplorować – a to jest kluczem do poszukiwania i ratowania ludzi z zawalonych budynków” – mówi Donna Kean, naukowiec zajmujący się badaniami behawioralnymi i szefowa projektu. Ich niewielkie rozmiary i doskonały węch sprawiają, że szczury są idealne do lokalizowania rzeczy w ciasnych przestrzeniach.

Grupa szczurów jest obecnie szkolona, aby umiały odnaleźć ocalałych w symulowanej strefie katastrofy. Muszą najpierw zlokalizować osobę poszukiwaną w pustym pokoju, nacisnąć przełącznik na kamizelce, który uruchamia sygnał dźwiękowy, a następnie wrócić do bazy, gdzie zostaną nagrodzone smakołykiem.

Podczas gdy gryzonie są jeszcze na wczesnym etapie szkolenia, APOPO współpracuje z Politechniką w Eindhoven w celu opracowania plecaka, który jest wyposażony w kamerę wideo, dwukierunkowy mikrofon i nadajnik lokalizacji, aby pomóc ratownikom komunikować się z uwięzionymi pod gruzami. „Wraz z plecakiem i treningiem szczury mogą być niezwykle przydatne w poszukiwaniach i ratownictwie” – zapewnia Kean.

Czytaj więcej

Elon Musk łączy ludzki mózg ze sztuczną inteligencją

APOPO od ponad dekady szkoli psy i szczury w swojej bazie w Tanzanii w wykrywaniu zapachów min lądowych oraz gruźlicy. W programach wykorzystuje afrykańskie olbrzymie szczury (Wielkoszczur gambijski), które żyją nawet osiem lat. Zwykłe szczury brunatne dożywają maksymalnie do 4 lata.

Naukowcy chcą by szczury były wyposażone w specjalne plecaki, co pozwoli na zdalne rozeznanie się w sytuacji miejsca katastrofy, zanim na ten teren będą mogli wejść ludzie.

Prototyp plecaka składał się z wydrukowanego w 3D plastikowego pojemnika z kamerą wideo, która przesyłała na żywo materiał do modułu odbiornika na laptopie, jednocześnie zapisując wysokiej jakości film na karcie SD. Plecak jest przymocowany do szczura za pomocą kamizelki neoprenowej, tego samego materiału, który jest używany do robienia skafandrów nurkowych. Szczury dość szybko przyzwyczaiły się do plecaków i przestały nawet zwracać uwagę na to, że maja je na sobie. Plecaki ważą obecnie po 140 gram, ale naukowcy starają się je jeszcze bardziej zmniejszyć, bez szkody dla funkcjonalności urządzenia.

Technologie
Te technologie zdominują 2025 rok. Roboty i AI zaczną masowo zastępować ludzi
Technologie
Jakie technologie zdominują rok 2025? Spytaliśmy ekspertów
Technologie
Drony przejmują dostawy kurierskie. Chiny rozpoczynają światową ekspansję
Technologie
Akumulatory będą wreszcie tanie i z łatwo dostępnego materiału. Przełomowy wynalazek
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Technologie
Humanoidy wejdą do domów w 2025 roku. Ten sprząta, ale potrafi też prać i zrobić kawę
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku