AI rozpozna ocalałych z holokaustu. Jak Blanche odnalazła Bronkę

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) może otworzyć nowe możliwości badań prowadzonych przez naukowców poszukujących osób ocalałych z obozów koncentracyjnych.

Publikacja: 20.11.2022 08:55

Jestem żywym przykładem, że tragedia w Jedwabnem to był margines zachowań Polaków w czasie okupacji

Jestem żywym przykładem, że tragedia w Jedwabnem to był margines zachowań Polaków w czasie okupacji – mówi Abraham Segal, uratowany z Holokaustu dzięki rodzinie Cwynarów z Markowej. Na zdjęciu w styczniu tego roku w Krakowie podczas otwarcia wystawy „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939 – 1945”

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Daniel Patt, inżynier oprogramowania Google, stworzył system rozpoznawania zdjęć, który – dzięki algorytmom AI – potrafi porównywać osoby na starych fotografiach z tymi uwiecznionymi kilkadziesiąt lat później, znajdującymi się w sieci.

O tym, jak skuteczna jest to technologia, przekonała się już Blanche Fixler z Nowego Jorku. O tym, jak AI znalazła ją na fotografii z okresu II wojny światowej, informuje BBC. Numbers to Names – witryna Daniela Patta – wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy, przeanalizowała tysiące zdjęć archiwalnych, by znaleźć dopasowania ze współczesnymi fotografiami. Właśnie w ten sposób AI „połączyła” zdjęcie małej dziewczynki z obozu we Francji z 89-letnią dziś Fixler. W czasie wojny mieszkała w Polsce i miała na imię Bronka. Jej matka i rodzeństwo zostali zamordowani, ją uratowała ciotka Rose. Rozwiązanie Daniela Patta przywróciło jej wspomnienia. Blanche na zdjęciach rozpoznała inne osoby, w tym Rose.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Technologie
Chiny penetrują rowy oceaniczne. Dlaczego wysyłają tam batyskafy?
Technologie
Maszyny zastąpią ludzi w armii USA. Bullfrog jest szybki i bezwzględny
Technologie
AI Google'a życzyła ludziom śmierci. Internauci w szoku
Technologie
„Proces przekształcania robotów w ludzi”. Chiny rzuciły wyzwanie USA i Muskowi
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Technologie
Ten myśliwiec szóstej generacji ma atakować z kosmosu. Chiny rzucają wyzwanie w USA