Daniel Patt, inżynier oprogramowania Google, stworzył system rozpoznawania zdjęć, który – dzięki algorytmom AI – potrafi porównywać osoby na starych fotografiach z tymi uwiecznionymi kilkadziesiąt lat później, znajdującymi się w sieci.

O tym, jak skuteczna jest to technologia, przekonała się już Blanche Fixler z Nowego Jorku. O tym, jak AI znalazła ją na fotografii z okresu II wojny światowej, informuje BBC. Numbers to Names – witryna Daniela Patta – wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy, przeanalizowała tysiące zdjęć archiwalnych, by znaleźć dopasowania ze współczesnymi fotografiami. Właśnie w ten sposób AI „połączyła” zdjęcie małej dziewczynki z obozu we Francji z 89-letnią dziś Fixler. W czasie wojny mieszkała w Polsce i miała na imię Bronka. Jej matka i rodzeństwo zostali zamordowani, ją uratowała ciotka Rose. Rozwiązanie Daniela Patta przywróciło jej wspomnienia. Blanche na zdjęciach rozpoznała inne osoby, w tym Rose.

Odkrycie dało Muzeum Holokaustu w USA bezcenne informacje do dalszej pracy i poszukiwań. Wedle BBC AI może teraz być cennym narzędziem do rozpoznawania ofiar i ocalałych.