AI rozpozna ocalałych z holokaustu. Jak Blanche odnalazła Bronkę

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) może otworzyć nowe możliwości badań prowadzonych przez naukowców poszukujących osób ocalałych z obozów koncentracyjnych.

Publikacja: 20.11.2022 08:55

Jestem żywym przykładem, że tragedia w Jedwabnem to był margines zachowań Polaków w czasie okupacji

Jestem żywym przykładem, że tragedia w Jedwabnem to był margines zachowań Polaków w czasie okupacji – mówi Abraham Segal, uratowany z Holokaustu dzięki rodzinie Cwynarów z Markowej. Na zdjęciu w styczniu tego roku w Krakowie podczas otwarcia wystawy „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939 – 1945”

Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak PN Piotr Nowak

Daniel Patt, inżynier oprogramowania Google, stworzył system rozpoznawania zdjęć, który – dzięki algorytmom AI – potrafi porównywać osoby na starych fotografiach z tymi uwiecznionymi kilkadziesiąt lat później, znajdującymi się w sieci.

O tym, jak skuteczna jest to technologia, przekonała się już Blanche Fixler z Nowego Jorku. O tym, jak AI znalazła ją na fotografii z okresu II wojny światowej, informuje BBC. Numbers to Names – witryna Daniela Patta – wykorzystując technologię rozpoznawania twarzy, przeanalizowała tysiące zdjęć archiwalnych, by znaleźć dopasowania ze współczesnymi fotografiami. Właśnie w ten sposób AI „połączyła” zdjęcie małej dziewczynki z obozu we Francji z 89-letnią dziś Fixler. W czasie wojny mieszkała w Polsce i miała na imię Bronka. Jej matka i rodzeństwo zostali zamordowani, ją uratowała ciotka Rose. Rozwiązanie Daniela Patta przywróciło jej wspomnienia. Blanche na zdjęciach rozpoznała inne osoby, w tym Rose.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Technologie
Polacy pomogą w badaniu Słońca. W kosmos ruszyła niezwykła misja
Technologie
Zaskakujące właściwości złota. To może być przełomowy lek na raka
Technologie
Człowiek może zapaść w wieloletni sen. Naukowcy bliscy opanowania hibernacji
Technologie
Powstaje projekt wielkiego statku kosmicznego. Wielopokoleniowa arka ma uratować gatunek
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Technologie
Telekomunikacja na ścieżce zmian
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska