Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował w serwisie X (dawniej Twitter), że 4 sierpnia podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną i stroną amerykańską, a misja planowana jest na 2024 r. Dodał też, że "Polska będzie miała drugiego w historii astronautę w kosmosie". Mirosław Hermaszewski poleciał w kosmos na statku Sojuz 30 w czerwca 1978 r..
Sławosz Uznański już w ubiegłym roku został wybrany do grona rezerwowych astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej, pokonując ponad 22 tys. kandydatów z całej Europy w trwających półtora roku eliminacjach. Kandydaci przechodzili różnorodne testy wiedzy o kosmosie i technologiach kosmicznych, inteligencji i sprawności obliczeniowej, umiejętności rozwiązywania złożonych, nietypowych problemów pod presją czasu, odporności psychicznej i zachowania zimnej krwi w warunkach stresu. Poddani byli szczegółowym badaniom medycznym i przeszli szereg rozmów kwalifikacyjnych.
Sławosz Uznański miał jednak pewien atut, który dał mu przewagę - doświadczenie nabyte w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, gdzie pracuje jako operator Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC. Jest to urządzenie równie złożone i zaawansowane technologicznie jak Stacja Kosmiczna. Dr Uznański zajmuje się też projektowaniem elektroniki odpornej na promieniowanie, a właśnie taka musi być stosowana w kosmosie. Doktorat z elektroniki i umiejętność prowadzenia badań naukowych to kolejne jego atuty przydatne na Stacji Kosmicznej. Znaczenie mogło mieć też jego hobby – chodzenie po Himalajach.
Czytaj więcej
Brytyjka z marynarki wojennej, francuska pilot śmigłowców, inżynier lotnictwa z Hiszpanii, inżynier biochemii z Francji oraz Szwajcar, specjalizujący się w medycynie ratunkowej - tak wygląda europejski korpus astronautów.