Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.07.2025 09:41 Publikacja: 23.11.2022 16:07
Foto: Flicr, ESA
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wskazała dzisiaj astronautów. Na liście było aż ponad 22,5 tys. śmiałków z całej Europy (w sumie z 25 państw) – najwięcej z Francji, Niemiec i Wlk. Brytanii. Nie zabrakło jednak również chętnych z naszego kraju – zgłosiło się ponad 500 osób. Pierwszy etap wstępnej selekcji przeszło jednak tylko 22 naszych rodaków (w tym osiem kobiet). Miejsc dla przyszłych astronautów było jednak niewiele. ESA wytypowała 5 osób, a selekcja trwała półtora roku. W elitarnym gronie po raz pierwszy znalazła się osoba niepełnosprawna (łącznie było 257 kandydatów z niepełnosprawnością fizyczną). Osoby te zasilą skład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale na tym nie koniec, bo co najmniej jeden z tych wybrańców będzie miał szansę stanąć na Księżycu, będąc pierwszym w historii Europejczykiem, który tego dokona. Ów astronauta ma bowiem wziąć udział w załogowej misji Artemis 3, która zakłada ponowne lądowanie na Srebrnym Globie. Jej start zaplanowano na 2025 r.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Po najnowszej aktualizacji generatywna sztuczna inteligencja od xAI nie gryzie się w język. Bot, szkolony m.in....
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Niezwykłe sceny, mroczne obrazy i rollercoaster efektów, które możemy oglądać w klipie Futurama 3 Quebonafide by...
Technologia, którą właśnie ujawnił chiński gigant Huawei, ma szansę zrewolucjonizować sektor elektromobilności i...
Firma Anthropic, która zaprzęgła swoją sztuczną inteligencję do prowadzenia działalności gospodarczej, poniosła...
Nie USA, nie Chiny, ale Australia dokonała przełomu, który może zmienić cały przemysł elektroniczny. Mikroproces...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas