Baza księżycowa będzie prawdopodobnie zasilana energią jądrową, a jej podstawowe elementy zostaną dostarczone przez misje Chang 6, 7 i 8 - informuje Bloomberg, powołując się na agencję Caixin.

- Nasi astronauci prawdopodobnie będą mogli polecieć na Księżyc w ciągu 10 lat - powiedział Wu Weiran, główny projektant chińskiego programu eksploracji naturalnego satelity Ziemi, w wywiadzie dla państwowego nadawcy CCTV. - Energia jądrowa może zaspokoić długoterminowe potrzeby energetyczne stacji księżycowej - dodał.

Chiny zwiększyły swoje ambicje w kosmosie w ostatnich latach, wysyłając sondy na Księżyc, budując własną stację kosmiczną i kierując wzrok na Marsa. Są największym konkurentem Ameryki i NASA, która wysłała łazika na Czerwoną Planetę i zamierza wrócić z astronautami na Księżyc w tej dekadzie po raz pierwszy od zakończenia programu Apollo w 1970 roku.

Czytaj więcej

Musk wysłał najpotężniejszą rakietę na świecie. Tajny ładunek Pentagonu

Zarówno Chiny, jak i USA wydają miliardy dolarów, aby nie tylko umieścić ludzi na Księżycu, ale także uzyskać dostęp do zasobów, które mogłyby wspierać życie na jego powierzchni Księżyca lub wysyłać statki kosmiczne na Marsa - pisze Bloomberg.

W przeciwieństwie do Ziemi, Księżyc może zawierać duże ilości helu-3, izotopu potencjalnie użytecznego jako alternatywa dla uranu w elektrowniach jądrowych, ponieważ nie jest radioaktywny. Chińskie media państwowe określają Księżyc „jako Zatokę Perską Układu Słonecznego”, a eksperci uważają, że 5 tys. ton węgla można zastąpić trzema łyżkami helu-3.

W 2019 roku Chiny stały się pierwszym krajem, który wylądował łazikiem na niewidocznej stronie Księżyca, a później przywiózł pierwsze próbki księżycowe. Baza ma stanąć na południowym biegunie księżyca, obszarze, który naukowcy uważają za najlepsze miejsce do znalezienia wody. NASA celuje również w tę część Księżyca. Chiny zamierzają rozbudować bazę w międzynarodową stację badawczą.