Firma opracowuje interfejsy chipów mózgowych, które według niej mogą umożliwić niepełnosprawnym pacjentom poruszanie się i ponowną komunikację Elon Musk zapowiedział, że Neurolink będzie też rozwijany w kierunku przywracania wzroku. Firma Neuralink z siedzibą w San Francisco i Austin w Teksasie w ostatnich latach przeprowadzała testy na zwierzętach, starając się uzyskać zgodę amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie badań klinicznych na ludziach – pisze Reuters.

„Jesteśmy bardzo ostrożni i chcemy być pewni, że będzie on działać dobrze, zanim włożymy urządzenie do mózgu człowieka” – powiedział Musk. Przemawiając do wybranych zaproszonych gości podczas prezentacji w centrali Neuralink, która trwała prawie trzy godziny, Musk chwalił się szybkością, z jaką firma rozwija swoje urządzenie.

Czytaj więcej

Elon Musk coraz bliżej chipowania ludzi

Pierwsze dwa zastosowania urządzenia Neuralink dla ludzi będą polegały na przywracaniu wzroku i umożliwianiu ruchu mięśni u osób, które nie mogą tego zrobić. „Nawet jeśli ktoś nigdy nie miał wzroku, urodził się niewidomy, wierzymy, że wciąż możemy przywrócić mu wzrok” – zapewnił Elon Musk.

Ostatnia publiczna prezentacja Neuralink, ponad rok temu, dotyczyła małpy z chipem mózgowym, która dzięki implantowi samodzielnie grała w grę komputerową.

Elon Musk zapowiadał od dawna, że chce opracować chip, który pozwoliłby mózgowi kontrolować złożone urządzenia elektroniczne i ostatecznie umożliwić osobom z paraliżem odzyskanie funkcji motorycznych a także leczenie chorób mózgu, takich jak choroba Parkinsona, demencja i choroba Alzheimera. Musk wspominał te o planach połączenia ludzkiego mózgu ze sztuczną inteligencją.

Jednak prace nad technologią Neuralink nie postępują tak szybko, jak chciałby tego Musk, który powiedział w 2019 r., że zamierza uzyskać zgodę FDA do końca 2020 r. Zapowiadał też na konferencji pod koniec 2021 r., że ma nadzieję rozpocząć badania na ludziach w tym roku.

Według anonimowych pracowników Neuralink firma wielokrotnie nie dotrzymywała terminów zgłoszeń do FDA. Dopiero współpraca z konkurentem Synchron spowodowała przyspieszenie prac nad chipami mózgowymi.