Ten polski projekt to nadzieja dla cukrzyków. Oddech zamiast krwi

Innowacyjne, przenośne urządzenie do wykrywania biomarkerów w wydychanym powietrzu – to projekt, nad którym pracuje Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP).

Publikacja: 16.01.2023 12:12

Koniec z bolesną kontrolą poziomu glukozy. Urządzenie podobne do alkomatu zastąpi nakłuwanie palca

Koniec z bolesną kontrolą poziomu glukozy. Urządzenie podobne do alkomatu zastąpi nakłuwanie palca

Foto: shutterstock

Sprzęt ma odmienić dotychczasową, męczącą i obciążającą, samokontrolę poziomu glukozy (ta jest problematyczna ze względu na ból związany z koniecznością nakłuwania palca, ale też fakt, że wymaga specjalnych warunków higienicznych, a często dyskrecji). Bezinwazyjny pomiar cukru odbywa się poprzez analizę wydychanego powietrza.

Jak tłumaczy Grzegorz Putynkowski, prezes CBRTP, prosty w obsłudze przenośny analizator oddechu zbada w nim ilości biomarkerów: acetonu, etylenu, metanolu, etylobenzenu i izoprenu. Zarówno budowa, jak i sposób działania tego urządzenia mają ułatwić obsługę przez osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi i wzrokowymi, jakie bywają częstymi powikłaniami długotrwałej cukrzycy. – Planowane jest ponadto rozszerzenie funkcjonalności urządzenia o specjalny moduł telemedyczny, który w aplikacji będzie zbierał poszczególne pomiary, przypominał o konieczności dokonania badania oraz zasygnalizuje zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cukru – podkreśla Putynkowski.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Technologie
Powstała pierwsza szkoła dla... robotów. Humanoidy zastąpią ludzi w pracy i w domu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Technologie
Humanoidy pojawią się na „igrzyskach”. To rewolucja w sporcie
Technologie
Ten projekt ma dać ludziom długowieczność. Zaskakująca inwestycja twórcy ChatGPT
Technologie
Brytyjscy chirurdzy korzystają z usług polskiego start-upu. Ma nowatorską technologię
Technologie
Życie ma być łatwiejsze. Ten asystent AI sam zarezerwuje nocleg czy zrobi zakupy