Aktualizacja: 09.05.2025 16:10 Publikacja: 27.04.2023 14:09
Ukraińscy żołnierze
Ukraińscy żołnierze mogą niebawem otrzymać wsparcie sztucznej inteligencji
Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy
Kontrowersyjna spółka, założona przez guru Doliny Krzemowej Petera Thiela, znana jest z dostarczania najnowszych technologii AI dla armii oraz agencji wywiadowczych oraz tego, że jej innowacyjne systemy pomogły namierzyć Osamę bin Ladena.
Firma, specjalizująca się w zbieraniu i analizowaniu dużych zbiorów danych, teraz opracowała cyfrowego pomocnika pola bitwy. Palantir pokazał jego imponujące możliwości – prowadzący militarną operację oficer może z botem dyskutować, radzić się go i wydawać mu polecenia, a te następnie przekierowywane są do podległych mu jednostek. Podczas demonstracji systemu chatbot sugerował, jak najlepiej odeprzeć spodziewany atak nieprzyjacielskiego czołgu gdzieś w Europie Wschodniej. Na wyświetlanej na ekranie mapie wskazywał, których jednostek użyć oraz analizował, jaki atak na wroga będzie najskuteczniejszy. Bo mógł uruchomić ostrzał rakietowy lub wysłać oddział specjalny. Zdecydował się na drugie rozwiązanie, wcześniej prowadząc rekonesans za pomocą dronów (na każdą z decyzji podjętych przez AI oficer musiał wydać zgodę). Sztuczna inteligencja w czasie rzeczywistym określała warunki terenowe i pogodowe, czy odległość jednostek od celu, by na tej podstawie przedstawić dowództwu do wyboru trzy opcje możliwych działań. Całość wyglądała niczym strategiczna gra wideo.
Chiny ostro wzięły się za urzeczywistnianie wizji dominacji na morzach i oceanach, a krokiem w tym kierunku ma b...
Elektryczne samochody nikogo już nie dziwią, pojawiają się pierwsze elektryczne samoloty, ale wielki statek pasa...
To, co dotąd było kulą u nogi rozwoju innowacji w Polsce, ma stać się świetnie działającym trybikiem – taki jest...
Opracowany przez firmę OpenAI, najpopularniejszy na świecie chatbot, może pisać kody, e-maile, pomagać w lekcjac...
Naukowcy z Wielkiej Brytanii opracowali technologię, która pozwoli w przyszłości wznosić wieżowce bez potrzeby i...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas