Aktualizacja: 11.05.2025 17:12 Publikacja: 28.04.2023 13:13
Urządzenia wykonane z arkuszy grafenu i złotych drutów można modyfikować pod względem rozmiaru i kształtu już po ich wykonaniu. To może zmienić rynek elektroniki
Foto: Bloomberg
Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (UCI) stworzył pierwsze na świecie urządzenia elektroniczne, które mogą przybierać wiele różnych kształtów i rozmiarów, mimo iż istnieją w stanie stałym. To odkrycie może zmienić naturę elektroniki, a także sposób, w jaki naukowcy badają materiały kwantowe w skali atomowej – pisze portal ScitechDaily. Badanie opisano w magazynie „Science Advances”.
Obecnie części elektroniczne w skali nano w urządzeniach takich jak smartfony to solidne, statyczne obiekty, które raz zaprojektowane i zbudowane nie mogą przekształcić się w nic innego. Okazuje się jednak, że urządzenia wykonane z arkuszy grafenu i złotych drutów można modyfikować pod względem rozmiaru i kształtu już po ich wykonaniu. Fizycy do niedawna uważali, że takie transformacje w ogóle nie są wykonalne. Teraz udowodniono, że maleńkie nanodruty ze złota mogą ślizgać się z bardzo małym tarciem po specjalnych kryształach zwanych materiałami van der Waalsa. To odkrycie może zapoczątkować nową erę badań nad materiałami kwantowymi – pisze portal ScitechDaily.
Dynamiczny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji może doprowadzić świat do energetycznego kryzysu. Wykorzys...
Zrozumienie „języka” zwierząt od wieków było jednym z marzeń ludzkości. Dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji...
Chiny ostro wzięły się za urzeczywistnianie wizji dominacji na morzach i oceanach, a krokiem w tym kierunku ma b...
Elektryczne samochody nikogo już nie dziwią, pojawiają się pierwsze elektryczne samoloty, ale wielki statek pasa...
To, co dotąd było kulą u nogi rozwoju innowacji w Polsce, ma stać się świetnie działającym trybikiem – taki jest...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas