Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (UCI) stworzył pierwsze na świecie urządzenia elektroniczne, które mogą przybierać wiele różnych kształtów i rozmiarów, mimo iż istnieją w stanie stałym. To odkrycie może zmienić naturę elektroniki, a także sposób, w jaki naukowcy badają materiały kwantowe w skali atomowej – pisze portal ScitechDaily. Badanie opisano w magazynie „Science Advances”.

Obecnie części elektroniczne w skali nano w urządzeniach takich jak smartfony to solidne, statyczne obiekty, które raz zaprojektowane i zbudowane nie mogą przekształcić się w nic innego. Okazuje się jednak, że urządzenia wykonane z arkuszy grafenu i złotych drutów można modyfikować pod względem rozmiaru i kształtu już po ich wykonaniu. Fizycy do niedawna uważali, że takie transformacje w ogóle nie są wykonalne. Teraz udowodniono, że maleńkie nanodruty ze złota mogą ślizgać się z bardzo małym tarciem po specjalnych kryształach zwanych materiałami van der Waalsa. To odkrycie może zapoczątkować nową erę badań nad materiałami kwantowymi – pisze portal ScitechDaily.

Czytaj więcej

Powstaną supertwarde materiały inspirowane pasożytniczym grzybem

- To może fundamentalnie zmienić sposób, w jaki prowadzimy badania w tej dziedzinie – uważa dr Javier Sanchez-Yamagishi, główny autor badania. - Naukowcy marzą o elastyczności i kontroli w swoich eksperymentach, ale istnieje wiele ograniczeń, gdy mamy do czynienia z materiałami w nanoskali. Wyniki naszych badań pokazują, że to, co kiedyś uważano za stałe i statyczne, można uczynić elastycznym i dynamicznym – wyjaśnia dr Sanchez-Yamagishi.

Nowoodkryte urządzenia elektroniczne można modyfikować podobnie jak magnesy na drzwiach lodówki – można je przykleić, ale można je zmienić w dowolny wzór. Możliwość kombinacji jest niemal nieograniczona.