Pierwsze miniaturowe elastyczne urządzenia. Rewolucja w elektronice

Naukowcy stworzyli pierwsze transformowalne urządzenia elektroniczne w skali nano. Przewidują, że odmienią przemysł i przyszłość urządzeń elektronicznych.

Publikacja: 28.04.2023 13:13

Urządzenia wykonane z arkuszy grafenu i złotych drutów można modyfikować pod względem rozmiaru i ksz

Urządzenia wykonane z arkuszy grafenu i złotych drutów można modyfikować pod względem rozmiaru i kształtu już po ich wykonaniu. To może zmienić rynek elektroniki

Foto: Bloomberg

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine (UCI) stworzył pierwsze na świecie urządzenia elektroniczne, które mogą przybierać wiele różnych kształtów i rozmiarów, mimo iż istnieją w stanie stałym. To odkrycie może zmienić naturę elektroniki, a także sposób, w jaki naukowcy badają materiały kwantowe w skali atomowej – pisze portal ScitechDaily. Badanie opisano w magazynie „Science Advances”.

Obecnie części elektroniczne w skali nano w urządzeniach takich jak smartfony to solidne, statyczne obiekty, które raz zaprojektowane i zbudowane nie mogą przekształcić się w nic innego. Okazuje się jednak, że urządzenia wykonane z arkuszy grafenu i złotych drutów można modyfikować pod względem rozmiaru i kształtu już po ich wykonaniu. Fizycy do niedawna uważali, że takie transformacje w ogóle nie są wykonalne. Teraz udowodniono, że maleńkie nanodruty ze złota mogą ślizgać się z bardzo małym tarciem po specjalnych kryształach zwanych materiałami van der Waalsa. To odkrycie może zapoczątkować nową erę badań nad materiałami kwantowymi – pisze portal ScitechDaily.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Technologie
Naukowcy stworzyli materiał, który ma być rekordowo twardy i elastyczny
Technologie
Rewolucja na niebie. Rozpoczęły się pierwsze wspólne loty myśliwców i dronów
Technologie
Powstała pierwsza szkoła dla... robotów. Humanoidy zastąpią ludzi w pracy i w domu
Technologie
Humanoidy pojawią się na „igrzyskach”. To rewolucja w sporcie
Technologie
Ten projekt ma dać ludziom długowieczność. Zaskakująca inwestycja twórcy ChatGPT