Kamień do badania moczu, nóż wykrywający raka... Przełomowe wynalazki medyczne

Służba zdrowia zmieni się nie do poznania. Wynalazki, które zmieniają medycynę, mają już wkrótce pomóc lekarzom i pielęgniarkom w opiece nad chorymi.

Publikacja: 11.06.2023 20:32

U-Scan, 90-milimetrowe urządzenie w kształcie kamyka do analizy moczu, które można przymocować do mu

U-Scan, 90-milimetrowe urządzenie w kształcie kamyka do analizy moczu, które można przymocować do muszli klozetowej, skąd monitoruje biomarkery w moczu

Foto: D.Becker / GETTY Images / AFP

Oto osiem wynalazków medycznych, które mają być przełomem według portalu Wired.

1. W pełni autonomiczne roboty chirurgiczne

Naukowcy z Johns Hopkins University opracowują robota chirurgicznego zdolnego do wykonywania operacji w pełni autonomicznie. Robot jest wyposażony w wizjer 3D i algorytm uczenia maszynowego, który pozwala mu planować i dostosowywać się do aktualnej sytuacji podczas operacji. W zeszłym roku robot zwany Smart Tissue Autonomous Robot wykonał laparoskopową procedurę na modelach tkanki świńskiej, skutecznie zszywając końce jelita wieprzowego.

2. Inteligentne toalety do monitorowania i wykrywania chorób

W marcu 2023 roku firma Withings zajmująca się inteligentnymi domami przedstawiła U-Scan, 90-milimetrowe urządzenie w kształcie kamyka do analizy moczu, które można przymocować do muszli klozetowej, skąd monitoruje biomarkery w moczu, takie jak poziom ketonów i witaminy C. Urządzenie, które działa przez trzy miesiące między ładowaniami, może również śledzić miesięczne wahania hormonalne kobiet, mierząc poziom lutropiny i pH, pomagając w śledzeniu cyklu owulacji.

Czytaj więcej

Jutro przyjmie i zbada was doktor bot. Sztuczna inteligencja zmienia medycynę

3. Psychoterapia w wirtualnej rzeczywistości

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie medycznym „The Lancet” naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy technologicznej Oxford VR odkryli, że terapia VR była skuteczniejsza niż standardowa terapia w zmniejszaniu objawów pacjentów cierpiących na agorafobię. Terapia o nazwie gameChange polega na umieszczaniu pacjentów w symulowanym środowisku, takim jak kawiarnia lub autobus, i jest obecnie stosowana w Greater Manchester Mental Health Foundation Trust.

4. Organy wydrukowane w 3D

W lutym ubiegłego roku kobieta z San Antonio w Teksasie otrzymała wydrukowany w 3D implant prawego ucha zewnętrznego. Ucho zostało wykonane przy użyciu komórek chrząstki pobranych z jej lewego ucha, które następnie pomnożono w miliardach kopii, a ostatecznie wydrukowano na biodrukarce GMPrint firmy 3DBio Therapeutics. Był to pierwszy implant tego rodzaju, ale wiele laboratoriów na całym świecie z powodzeniem wydrukowało już także skórę, kości i inne mininarządy na drukarkach 3D.

5. Bezdotykowe monitorowanie

Zespół australijskich i irackich inżynierów opracował urządzenie do monitorowania, którym można bezdotykowo mierzyć ciśnienie krwi pacjenta. Urządzenie najpierw filmuje pacjenta z niewielkiej odległości przez 10 sekund, a następnie analizuje wideo za pomocą algorytmu przetwarzania obrazu, który może wyodrębnić ważne sygnały zdrowotne z dwóch obszarów czoła. Ten sam zespół opracował również podobne bezdotykowe monitory mierzenia temperatury i nasycenia krwi tlenem.

6. Notatki głosowe

Już ponad pół miliona lekarzy korzysta z oprogramowania do rozpoznawania mowy, aby szybko poruszać się po systemach operacyjnych i uzyskiwać dostęp do danych pacjentów. W marcu 2023 roku firma Nuance, należąca do firmy Microsoft zajmująca się rozpoznawaniem mowy, udostępniła zaktualizowaną wersję oprogramowania, które umożliwia personelowi medycznemu automatyczne generowanie notatek klinicznych podczas wizyty pacjenta. Oprogramowanie o nazwie DAX Express wykorzystuje sztuczną inteligencję otoczenia i GPT-4 OpenAI.

7. Przenośny skaner do rezonansu magnetycznego

Hyperfine, firma zajmująca się technologią medyczną, produkuje Swoop, przenośny skaner do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI). Swoop można przewieźć do pokoju pacjenta, podłączyć do standardowego gniazdka ściennego i użyć do wykonania skanu mózgu w zaledwie 30 sekund. Skaner wykorzystuje pola magnetyczne 25 razy słabsze niż konwencjonalne skanery MRI, więc wyniki mają niższą rozdzielczość – ale przy cenie 250 000 USD jest również sześć razy tańszy niż pełnowymiarowa maszyna.

8. Nóż, który „wyczuwa” guzy

Inteligentne instrumenty chirurgiczne, takie jak iKnife, mogą wykrywać choroby, takie jak nowotwory, w ciągu zaledwie kilku sekund. Urządzenie łączy w sobie ostrze elektrochirurgiczne ze spektrometrem mas i zostało opracowane przez naukowców z Imperial College London. Działa poprzez dostarczanie prądu elektrycznego do biopsji tkanki i chemiczną analizę wydobywającego się z niej dymu. W niedawnym badaniu iKnife osiągnął 89-procentową dokładność diagnostyczną raka macicy.

Technologie
Sztuczna inteligencja zdecyduje o zabiciu człowieka. ChatGPT idzie na wojnę
Technologie
Powstała realna alternatywa dla plastiku. Zwycięstwo w wojnie z odpadami?
Technologie
Jakim pojazdem pojadą po Księżycu astronauci? Pierwszy taki łazik skonstruował Polak
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację