Jutro przyjmie i zbada was doktor bot. Sztuczna inteligencja zmienia medycynę

Sektor tzw. cyfrowego zdrowia, który przeżył istną eksplozję popularności dzięki pandemii, teraz szykuje się do rewolucji za sprawą sztucznej inteligencji.

Publikacja: 05.06.2023 18:45

GI Genius wykryje polipy, które mogą prowadzić do raka jelita. Narzędzie firmy Medtronic wspiera szt

GI Genius wykryje polipy, które mogą prowadzić do raka jelita. Narzędzie firmy Medtronic wspiera sztuczna inteligencja. To pokazuje, iż AI to klucz do wczesnego i skutecznego diagnozowania chorób

Foto: Roman Zaiets - shutterstock

ChatGPT ma potencjał, by sporo namieszać w służbie zdrowia. Zaawansowane algorytmy niewątpliwie są przyszłością medycyny, ale dziś jeszcze trudno sobie wyobrazić sytuację, by boty zastąpiły diagnostów. Dowiodło tego właśnie popularne konwersacyjne narzędzie od OpenAI, które poniosło sromotną porażkę na egzaminie na specjalizację gastrologiczną. ChatGPT odpowiedział jedynie na nieco ponad 60 proc. z 455 pytań w teście American College of Gastroenterology – poinformowali amerykańscy naukowcy z Northwell Health’s Feinstein Institutes for Medical Research in Manhasset.

Eksperci z instytutu podkreślają, że pewnie wiele osób zobaczy szklankę do połowy pełną i powie, że botowi niewiele zabrakło, by osiągnąć 70-proc. próg zdawalności. – Tyle że w przypadku medycyny potrzebujesz czegoś więcej, oczekujesz precyzyjnej wiedzy, najlepiej na poziomie co najmniej 95 proc. – tłumaczy na łamach „American Journal of Gastroenterelogy” prowadząca badania nad botem Arvind Trindade.

Nie „czy”, ale „kiedy”

W praktyce przeprowadzone przez Trindade doświadczenie niczego nie zmienia. Algorytmy opanują służbę zdrowia – to pewne. Boom na telemedycynę w okresie pandemii rozkręcił tzw. sektor digital health (z ang. cyfrowe zdrowie), a teraz ta rewolucja robi drugi krok dzięki AI.

– W czasie pandemii pacjenci poczuli się znacznie bardziej komfortowo dzięki technologii zdalnego komunikowania się z lekarzami. Wiele szpitali i przychodni zwróciło się ku platformom, które umożliwiają pacjentom zadawanie pytań i uzyskiwanie odpowiedzi drogą elektroniczną – podkreśla Mark Dredze, profesor informatyki w Whiting School of Engineering, na łamach czasopisma naukowego JAMA Internal Medicine.

Czytaj więcej

To już prawdziwy popłoch. Teraz sztuczną inteligencją straszą lekarze

Pytanie brzmi, nie czy AI usprawni opiekę medyczną, ale jak szybko. Kluczowe składniki do osiągnięcia tego celu już są: technologia AI rozwija się w tempie wykładniczym, a pacjenci nie obawiają się korzystania z chatbotów. Z najnowszych badań West Virginia University na ponad 600 osobach wynika, że nie tyle jesteśmy skłonni, co wręcz chcemy sięgać do ChatGPT w celu autodiagnozy. Zwolennikami takiej „konsultacji” było 78 proc. respondentów. Co więcej, aż 95 proc. z nich miało pozytywne odczucia po wywiadzie medycznym zrobionym przez „doktora bota”. Jak wskazują Avishek Choudhury i Yeganeh Shahsavar, autorzy badań, ludzie nie mają problemu z „udaniem się na wizytę” do ChatGPT. Ich zdaniem, zamiast skupiać się wyłącznie na zniechęcaniu do korzystania z botów w celach diagnostycznych, należałoby więc ulepszać technologię i dostosować ją do odpowiednich zastosowań w opiece zdrowotnej.

– Nasze badanie podkreśla znaczenie współpracy między programistami AI, lekarzami i decydentami politycznymi w zapewnieniu bezpiecznego i odpowiedzialnego wykorzystania chatbotów w opiece zdrowotnej – wskazują Choudhury i Shahsavar.

Nie mają wątpliwości, że systemy AI w tym sektorze mają świetlaną przyszłość. Ich potencjał udowodniły zresztą analizy przeprowadzone przez naukowców z John Hopkins University (Baltimore) i University of California (San Diego). Wspomniany już prof. Dredze przekonuje, że w sytuacji, gdy lekarze i personel medyczny w dużej części czują się już wypaleni po długoletniej pandemii, służba zdrowia zaś boryka się z problemem braku specjalistów, bot jawi się jako ratunek. Prowadzone pod jego kierownictwem badania pokazały, że konwersacyjna sztuczna inteligencja nie tylko może zastąpić lekarzy, ale wręcz usprawnić i polepszyć jakość obsługi pacjentów.

Jakość i empatia

Naukowcy z Baltimore i San Diego przejrzeli zapis forum AskDocs (z ang. zapytaj doktora) na platformie Reddit, na którym pacjenci publicznie publikują pytania medyczne, a odpowiadają zweryfikowani lekarze. Skopiowali niemal 200 konwersacji, a te same pytania co internauci zadali ChatGPT. Następnie odpowiedzi lekarzy i bota przedstawili do oceny panelowi ekspertów służby zdrowia, nie zdradzając, skąd pochodzą medyczne porady. Okazało się, że eksperci w 80 proc. przypadków wyżej ocenili odpowiedzi AI – członkowie panelu stwierdzili, że były one bardziej dokładne, miały znacznie wyższą jakość, a przy tym charakteryzowały się tak potrzebną w kontakcie z chorymi empatią.

Ale bot już sprawdza się nie tylko jako lekarz pierwszego kontaktu, ale i diagnosta. Może jeszcze nie nadaje się na gastroenterologa, ale przy wykrywaniu raka systemy AI bywają niezastąpione – widzą to, czego człowiek nie zobaczy. Jak donosi NBC, udowodnili to naukowcy z Mass General Cancer Center i bostońskiego Massachusetts Institute of Technology, którzy opracowali projekt Sybil – sztuczną inteligencję, która jest w stanie, ze skutecznością do 96 proc. wyłapać wczesne objawy nowotorów płuc i to na wiele lat przed tym, zanim zrobią to lekarze, korzystając z tomografii komputerowej.

ChatGPT ma potencjał, by sporo namieszać w służbie zdrowia. Zaawansowane algorytmy niewątpliwie są przyszłością medycyny, ale dziś jeszcze trudno sobie wyobrazić sytuację, by boty zastąpiły diagnostów. Dowiodło tego właśnie popularne konwersacyjne narzędzie od OpenAI, które poniosło sromotną porażkę na egzaminie na specjalizację gastrologiczną. ChatGPT odpowiedział jedynie na nieco ponad 60 proc. z 455 pytań w teście American College of Gastroenterology – poinformowali amerykańscy naukowcy z Northwell Health’s Feinstein Institutes for Medical Research in Manhasset.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Rewolucyjny test wykryje zagrożenie zawałem serca. Jest tani i szybki
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Materiał Partnera
Design thinking usprawnia wdrożenie sztucznej inteligencji
Technologie
Amerykański samolot może latać bez końca. Tak wygląda przyszłość lotnictwa?
Technologie
Armia testuje broń przyszłości. Robopsy umieją coraz więcej, teraz zestrzelą drony
Technologie
Kryzys w IDEAS NCBR zażegnany, będzie nowy projekt. Rząd przyznaje się do błędu?