Profesor Massimo Hilliard i dr Ramon Martinez-Marmol z Queensland Brain Institute badają, w jaki sposób wirusy zmieniają funkcje układu nerwowego. SARS-CoV-2. Wirus wywołujący Covid-19 został wykryty w mózgach osób z „długim Covid” kilka miesięcy po ich zarażeniu koronawirusem.
- Odkryliśmy, że Covid-19 powoduje, że neurony przechodzą proces stapiania komórek, czego wcześniej nie widziano – powiedział profesor Hilliard. - Po zakażeniu neuronów białko S kolca wirusa SARS-CoV-2 zostaje w neuronach. Gdy neurony się połączą, nie umierają. Albo zaczynają strzelać synchronicznie albo całkowicie przestają działać - mówił. Jako analogię profesor Hilliard porównał rolę neuronów do roli przewodów łączących przełączniki ze światłami w kuchni i łazience. - Po fuzji każdy przełącznik albo włącza jednocześnie oświetlenie w kuchni i łazience albo nie włącza żadnego z nich – powiedział. - To zła wiadomość dla dwóch niezależnych obwodów” - dodał.
Czytaj więcej
Do zachowania ostrożności podczas korzystania z narzędzi generowanych przez sztuczną inteligencję wezwała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ich nadużywanie powoduje zagrożenie dla zachowania zdrowia publicznego.
Odkrycie to daje potencjalne wyjaśnienie długo utrzymujących się efektów neurologicznych po infekcji wirusowej. Dotychczas uważano, że gdy wirus dostaje się do mózgu, są dwa skutki: albo śmierć komórki, albo stan zapalny. Jednak naukowcy z australijskiego instytutu udowodnili, jak twierdzą, że jest też trzecia możliwość: stapianie się neuronów.
Dr Martinez-Marmol powiedział, że także liczne inne wirusy powodują fuzję komórek w innych tkankach, ale także infekują układ nerwowy i mogą tam powodować ten sam problem. - Wirusy te obejmują HIV, wściekliznę, japońskie zapalenie mózgu, odrę, wirus opryszczki pospolitej i wirus „Zika” – powiedział. - Nasze badania ujawniają nowy mechanizm zdarzeń neurologicznych, które mają miejsce podczas infekcji wirusowej - dodał.