Wkrótce będzie więcej leków na rynku szacowanym na 100 miliardów dolarów – wynika z informacji agencji Reuters. - To prawdziwa eksplozja innowacji — powiedział dr Robert Gabbay, dyrektor ds. naukowych w American Diabetes Association (ADA). Lekarze i farmaceuci liczą na to, że większa liczba preparatów doprowadzi do spadku cen i większej dostępności leków na odchudzanie dla pacjentów, którzy ich naprawdę bardzo potrzebują.
Według amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom ponad 40 proc. Amerykanów jest otyłych, a zapotrzebowanie na terapie zmniejszające masę ciała, jak również utrzymujące utratę wagi, jest ogromne.
Dwa dotychczas stosowane w terapiach redukcji wagi preparaty to Wegovy i Mounjaro koncernu Lilly's. Występują pod postacią cotygodniowych zastrzyków i w USA za miesięczną dawkę trzeba zapłacić 1000 dolarów. Oba leki pierwotnie zostały opracowane do leczenia cukrzycy typu 2.
Czytaj więcej
Lekarze badają 75-letnią Jo Cameron, która nie czuje bólu. Jej przypadłość może odmienić życie chorych.
Oba leki należą do grupy leków zwanych inkretynami, których zadaniem jest naśladowanie działania hormonu GLP-1, który pomaga regulować poziom cukru we krwi, spowalniać opróżnianie żołądka z pokarmu i zmniejszać apetyt.