Reklama
Rozwiń

Bezzałogowiec sterowany przez sztuczną inteligencję. Ma wspierać myśliwce USA

Pentagon bada możliwości wykorzystanie sztucznej inteligencji do celów militarnych. Przeprowadzono właśnie test w pełni autonomicznego dużego drona bojowo-zwiadowczego. Bezzałogowiec XQ-58A Valkyrie leciał przez trzy godziny pilotowany przez AI.

Publikacja: 06.08.2023 04:08

Kratos XQ-58 Valkyrie podczas startu

Kratos XQ-58 Valkyrie podczas startu

Foto: US Air Force/Staff Sgt. Joshua King

To oznacza, że algorytmy a nie operator w pełni decydowały o locie i kontroli nad maszyną. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych już ogłosiły, że próby zakończyły się sukcesem. AFRL (Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych USA) podało, że testy przeprowadzono pod koniec lipca w kompleksie szkoleniowym na Florydzie (Eglin Test and Training Complex). Inżynierowie informują, iż to pierwsze w historii tego typu doświadczenie z udziałem tzw. agentów AI. Tak o dronach kierowanych przez sztuczną inteligencję - mówi płk Tucker Hamilton, odpowiedzialny za badania nad taką technologią.

Ekspert, cytowany przez serwis Interesting Engineering, wskazuje, że „agenci AI” w przyszłości będą zdolni do wykonywania misji oraz samodzielnego zdobywania umiejętności w obszarze działań ziemia-powietrze i powietrze-powietrze. - Tę wiedzę i doświadczenie można przenieść na inne programy autonomiczne w armii – przekonuje.

Czytaj więcej

Morskie drony za 250 tys. dol. uszkodziły rosyjski okręt desantowy i tankowiec

Za lot testowy XQ-58A Valkyrie, drona od Kratos Defense & Security Solutions, odpowiadał zespół AFRL Autonomous Air Combat Operations. Specjaliści wcześniej przeprowadzili szereg symulacji i badań naziemnych, nim pozwolili, aby AI przejęła kontrolę nad bezzałogowcem. Departament Obrony USA nie ukrywa, iż jest to technologią, którą chce rozwijać.

XQ-58A Valkyrie może pełnić także rolę tzw. lojalnego skrzydłowego (ang. loyal wingman) i wspierać w walce samoloty załogowe.

Podobne rozwiązania związane z wykorzystanie dronów wspieranych AI testowane są już od pewnego czasu w Chinach. Według Pentagonu dalszy postęp w tej dziedzinie wymaga jednak współpracy zarówno z informatykami, jak i prawnikami. Gen. bryg. Scott Cain, dowódca AFRL, ostrzegł władze, że przyszła arena działań wojennych będzie opierać się właśnie o innowacyjne systemy wspierane przez sztuczną inteligencję. – Operacje autonomiczne i łączenie ludzi z maszynami ewoluują w niespotykanym dotąd tempie – wskazał cytowany przez Interesting Engineering. – Potrzebujemy skoordynowanych wysiłków rządu, środowisk akademickich i partnerów przemysłowych, aby nadążyć za tym tempem – zaapelował.

Technologie
AI Elona Muska w amoku. Grok obraża Muska, X i sam siebie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Materiał Promocyjny
Tak zaawansowane technologie pomogły Andrzejowi Draganowi w stworzeniu futurystycznego teledysku Quebonafide
Technologie
Ten koncern obiecuje 3 tys. km zasięgu po 5 minutach ładowania. Nowa era baterii?
Technologie
Sztuczna inteligencja poprowadziła biznes. Zaskaujący wynik eksperymentu
Technologie
Rewolucja w elektronice. Powstał chip zaprojektowany technologią kwantową