Przybywa pozwów z powodu skutków ubocznych szczepionek na Covid-19. Kto skarży?

Pierwszy pozew przeciwko firmie farmaceutycznej za skutki uboczne szczepionki przeciwko Covid-19 złożono wiosną tego roku w Niemczech. Od tego czasu do sądów w trafiają kolejne pozwy pacjentów skarżących się na niepożądane efekty szczepionek.

Aktualizacja: 19.08.2023 16:32 Publikacja: 18.08.2023 13:24

W Polsce pacjenci, którzy mają problemy zdrowotne po szczepieniach mogą ubiegać się o odszkodowanie

W Polsce pacjenci, którzy mają problemy zdrowotne po szczepieniach mogą ubiegać się o odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego. Szykowane są też pozwy

Foto: Fotorzepa/ Jakub Mikulski

Pierwszym pozwanym koncernem był BioNTech. Anonimowa Niemka domaga się odszkodowania w wysokości 150 000 euro, twierdząc, że z powodu szczepionki cierpiała na ból górnej części ciała, obrzęki kończyn, zmęczenie i zaburzenia snu. BioNtech został pozwany także przed sądem w badeńskim Rottweil. Pozew złożył 58-letni Niemiec. Domaga się on co najmniej 150 tysięcy euro odszkodowania za nagłe pogorszenie wzroku, rzekomo spowodowane przyjęciem szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Przed sądem musi tez bronić się koncern AstraZeneca. 33-letnia Niemka pozwała brytyjsko-szwedzki koncern z tego samego powodu: skutki uboczne szczepionki. W jej przypadku było dozo bardziej poważne niż u pierwszej pacjentki: zakrzepica żył jelitowych, śpiączka oraz konieczność usunięcia fragmentu jelita.

Czytaj więcej

Najbogatszy człowiek świata twierdzi, że szczepionki na Covid-19 szkodzą

Dotąd wniesiono w Niemczech co najmniej 200 skarg cywilnych o domniemane szkody spowodowane szczepieniem na COVID-19. Producenci są zobowiązani do zapłaty odszkodowania za skutki uboczne jedynie wtedy, gdy naukowcy udowodnią, że ich preparaty powodują nieproporcjonalną szkodę w stosunku do korzyści. Instytut Paula Ehrlicha (PEI) informuje, że do połowy 2022 zgłoszono 323 684 przypadków, w których podejrzewano wystąpienie skutków ubocznych i powikłań poszczepiennych.

Czytaj więcej

Lek stosowany w terapii COVID przyspieszał mutację koronawirusa?

Jak ubiegać się o odszkodowania za skutki uboczne szczepionek?

Według Instytutu Roberta Kocha, od początku szczepień podano 183 mln dawek w celu ochrony przed Covid-19. Oznacza to, że ogólny wskaźnik zgłoszeń wyniósł 1,8 zgłoszenia na 1000 dawek, a wskaźnik zgłoszeń ciężkich skutków ubocznych to 0,3 na 1000 dawek. Natomiast Europejska Agencja Leków (EMA) zarejestrowała prawie 1,7 milionów zgłoszeń o niepożądane skutki uboczne po szczepieniu. Najczęstszymi z nich są bóle mięśni, zmęczenie, bóle głowy oraz gorączka.

W Polsce pacjenci, którzy mają problemy zdrowotne po szczepieniach mogą ubiegać się o odszkodowanie z Funduszu Kompensacyjnego, ale i kwota, którą można uzyskać, jest rażąco niska. To maksymalnie 100 tys. zł. Dlatego już kilka kancelarii adwokackich szykuje pozwy w imieniu swoich klientów na znacznie większe – kilkumilionowe sumy. Śmierć w wyniku zatorów, utrata wzroku, padaczka czy niepełnosprawność po częściowo ustępującym paraliżu całego ciała – za takie następstwa szczepień przeciwko Covid-19 polscy pacjenci będą dochodzić odszkodowań, zadośćuczynień i rent.

Czytaj więcej

Pierwsze pozwy o skutki uboczne szczepionek na Covid. Producenci mają problem

Także w USA do sądów trafiają pozwy. Tam już złożono kilka tysięcy wniosków o odszkodowanie za skutki uboczne szczepionek na COVID-19 z rządowego programu. Z danych amerykańskiej Administracji Zasobów i Usług Zdrowotnych (HRSA) wynika, że od maja w USA wypłacono z tytułu efektów ubocznych szczepionek na COVID-19 cztery odszkodowania. Trzy osoby otrzymały odszkodowanie za poszczepienne zapalenia mięśnia sercowego - odpowiednio 1 582,65 dol., 1 032,69 dol. i 3 957,66 dol. Jedna osoba otrzymała 2 019,55 dol. odszkodowania z tytułu doznanego po szczepieniu wstrząsu anafilaktycznego. Amerykanie uzyskują odszkodowania z rządowego programu CICP (Countermeasures Injury Compensation Program).

Pozwy w sprawie szczepionek w kolejnych krajach

Po odszkodowania za skutki uboczne szczepionek występują pacjenci na całym świecie. W Singapurze w styczniu tego roku wypłacono wszystkim pacjentom, u których wystąpiły skutki uboczne po szczepieniu na Covid-19 w sumie 1,895 mln dolarów. Natomiast w Kanadzie wypłacono z tytułu odszkodowań za skutki uboczne szczepionek na COVID-19 2,779 mln dolarów. W Wielkiej Brytanii pacjenci ze skutkami ubocznymi szczepień w sumie dostali 4 mln funtów.

Tymczasem koronawirus wcale nie zniknął, ale ma się całkiem dobrze i dalej mutuje. Naukowcy odkryli nowy jego wariant – Eris, który na dodatek szybko rozprzestrzenia się po świecie. Wariant ten po raz pierwszy zidentyfikowany został w marcu br., a do tej pory wykryto go w 39 krajach. W niektórych państwach, np. Stanach Zjednoczonych i w Wielkiej Brytanii, stał się już dominującą mutacją koronawirusa. Według najnowszych danych Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA stanowi on obecnie 17,3 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem. Częstość występowania wariantu wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu z pierwszym tygodniem lipca. Najczęstsze objawy zakażenia nowym wariantem koronawirusa są: ból gardła, katar, zatkany nos, kichanie, suchy kaszel, ból głowy, chrypka, bóle mięśni oraz zaburzenia węchu.

Jak na razie nie ma dowodów na to, że wariant Eris jest szczególnie zjadliwy. Przebieg zakażenia jest podobny, jak w przypadku choroby wywołanej kontaktem z Omikronem — przypomina przeziębienie, rzadziej grypę. Nowa szczepionka, skuteczna przeciwko Eris będzie dostępna w USA we wrześniu, ale eksperci obawiają się, że nie będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Pierwszym pozwanym koncernem był BioNTech. Anonimowa Niemka domaga się odszkodowania w wysokości 150 000 euro, twierdząc, że z powodu szczepionki cierpiała na ból górnej części ciała, obrzęki kończyn, zmęczenie i zaburzenia snu. BioNtech został pozwany także przed sądem w badeńskim Rottweil. Pozew złożył 58-letni Niemiec. Domaga się on co najmniej 150 tysięcy euro odszkodowania za nagłe pogorszenie wzroku, rzekomo spowodowane przyjęciem szczepionki przeciwko koronawirusowi.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Technologie
Nadlatują myśliwce szóstej generacji. Nie tylko USA zyskają niezwykłe możliwości
Materiał partnera
Konieczna współpraca między IT i biznesem
Technologie
Dowiedziała się, że reklamuje spray na owady. Znana dziennikarka oszukana z pomocą AI
Technologie
Naukowcy stworzyli owady-cyborgi. Karaczany pomogą ludziom
Technologie
Naukowcy odkryli, gdzie pochowano Platona. Pomogło „bioniczne oko”
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił