Przełomowe odkrycie w mózgu. Teraz można łatwo manipulować męskim pożądaniem

Naukowcy odkryli miejsce, które rządzi męskim libido. Powstanie nowa generacja leków dużo większych możliwościach regulowania popędu seksualnego.

Publikacja: 09.09.2023 12:48

Odkrycia te mogą ułatwić opracowanie leków, które będą w stanie leczyć zaburzenia popędu seksualnego

Odkrycia te mogą ułatwić opracowanie leków, które będą w stanie leczyć zaburzenia popędu seksualnego u mężczyzn

Foto: Adobe Stock

Naukowcy ze Stanford University School of Medicine – wydziału medycznego Uniwersytetu Stanforda zidentyfikowali dokładną część mózgu kontrolującą popęd seksualny u myszy. Możliwe, że ta sama część mózgu reguluje libido także u mężczyzn.

– Wyróżniliśmy obwód w mózgach samców ssaków, który kontroluje rozpoznawanie płci, libido oraz zachowania i przyjemność godową – powiedział Nirao Shah, jeden z głównych badaczy projektu i profesor nauk behawioralnych na Uniwersytecie Stanforda. – Jeśli te centra istnieją u ludzi – a teraz wiemy, gdzie szukać – powinno być możliwe zaprojektowanie małych cząsteczek, które można wykorzystać do regulowania tych obwodów – dodał.

Odkrycia te mogą ułatwić opracowanie leków, które będą w stanie leczyć zaburzenia popędu seksualnego u mężczyzn. Takie leki będzie można stosować w celu zmniejszenia nadmiernego popędu u mężczyzn z nadpobudliwym popędem seksualnym lub zwiększenia libido u mężczyzn, którzy nie są zainteresowani seksem.

Czytaj więcej

Naukowcy z Izraela stworzyli ludzki zarodek bez użycia plemnika i komórki jajowej

Profesor Shah twierdzi, że takie leki różniłyby się znacznie od dzisiejszych inhibitorów fosfodiesterazy, które przeciwdziałają zaburzeniom erekcji. Zamiast po prostu zwiększać przepływ krwi w małych naczyniach w całym ciele, bezpośrednio wzmacniałyby lub osłabiały określony obszar mózgu kontrolujący męski popęd seksualny.

Mysz pomoże leczyć zaburzenia erekcji

Podczas badań profesor Shah i jego zespół zmapowali różne obwody neuronalne tworzące mózg myszy. Odkryli, że popęd seksualny u samca myszy włącza się i wyłącza, gdy grupa genetycznie odrębnych neuronów znajdujących się w ciele migdałowatym jego mózgu, zwana BNST (prążek końcowy), wchodzi w interakcję z innym obszarem mózgu zwanym podwzgórze przedwzrokowe. Neurony BNST, wydzielają wolno działające białko zwane substancją P. Kiedy stymulowali u myszy przewód zawierający neurony BNST wydzielające substancję P, aktywował on neurony w podwzgórzu przedwzrokowym myszy. Ta wzmożona aktywność trwała 90 sekund i po 10–15 minutach skutkowała serią zachowań godowych u samców.

Naukowcy uważają, że popęd seksualny myszy można nagle zwiększyć poprzez wstrzyknięcie substancji P w obszar w pobliżu jej receptorów. – Jest bardzo prawdopodobne, że w ludzkim podwzgórzu znajdują się podobne zestawy neuronów, które regulują nagrodę, zachowanie i satysfakcję seksualną i prawdopodobnie są dość podobne do tych, które zaobserwowaliśmy u myszy – uważa profesor Shah. Dlatego jest całkiem możliwe, że leki działające na te neurony mogłyby

Technologie
Astronauci pojadą po Księżycu łazikiem. Pierwszy taki pojazd skonstruował Polak
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Technologie
Chcą dostarczyć niezwykłą broń Ukrainie. Moneta trafiona z odległości kilometra
Technologie
Naukowcy opracowali „inteligentny” płyn. Ma odmienić robotykę i motoryzację
Technologie
Przełomowy projekt w kosmosie. Stacja wielkości stadionu zostanie... nadmuchana.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Technologie
Nowy szczyt absurdu: uczeń pisze pracę, nauczyciel ją sprawdza. Za obu robi to AI