ChatGPT wraca do łask. Szkoły rzuciły się na sztuczną inteligencję

Wykorzystanie bota od miesięcy spadało, nowy rok szkolny niespodziewanie odwrócił trend. UNESCO apeluje jednak o ograniczenie AI w edukacji. Powód? Kwestie etyczne.

Publikacja: 21.09.2023 04:17

Ponad jedną czwartą odbiorców ChatGPT stanowią osoby w wieku szkolnym, a 67 proc. uczniów korzysta z

Ponad jedną czwartą odbiorców ChatGPT stanowią osoby w wieku szkolnym, a 67 proc. uczniów korzysta z narzędzi AI do odrabiania prac domowych

Foto: Bloomberg

Statystyki pokazują, że boom na popularnego chatbota, który po swym listopadowym debiucie był najszybciej rozwijającą się aplikacją konsumencką w historii, przeminął. Choć ChatGPT wciąż znajduje się na liście 30 najczęściej odwiedzanych stron internetowych na świecie, to ruch gwałtownie spada – jeszcze w maju korzystano z bota 1,8 mld razy miesięcznie, gdy w lipcu już tylko 1,4 mld. Analitycy Similiarweb podają, że spadki w maju sięgały 10 proc., w czerwcu 15 proc., zaś w lipcu zainteresowanie platformą od OpenAI spadło o kolejne 4 proc. Trend został zahamowany już pod koniec sierpnia, a wraz z początkiem roku szkolnego odnotowano niespodziewanie nawet lekki wzrost (o niecały 1 proc.). Eksperci nie mają wątpliwości, że to uczniowie dali chatbotowi drugie życie. Konwersacyjna sztuczna inteligencja chętnie wykorzystywana jest bowiem choćby do odrabiania prac domowych.

Pozostało 84% artykułu

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Technologie
Maszyny zastąpią ludzi w armii USA. Bullfrog jest szybki i bezwzględny
Technologie
AI Google'a życzyła ludziom śmierci. Internauci w szoku
Technologie
„Proces przekształcania robotów w ludzi”. Chiny rzuciły wyzwanie USA i Muskowi
Technologie
Ten myśliwiec szóstej generacji ma atakować z kosmosu. Chiny rzucają wyzwanie w USA
Materiał Promocyjny
Europejczycy chcą ochrony klimatu, ale mają obawy o koszty
Technologie
Rewolucyjny wynalazek. Koreańscy stworzyli koło zmieniające kształt