Badaczom udało się tak zmienić DNA jedwabników, by te były w stanie prząść zupełnie wyjątkowe nici. Z ich pomocą w laboratoriach powstawać będzie bowiem materiał sześciokrotnie twardszy niż kevlar, z którego produkuje się m.in. kamizelki kuloodporne. Miałby on stanowić alternatywę dla dotychczas znanych włókien syntetycznych, w tym choćby nylonu. Jak opisano na łamach branżowego czasopisma „Matter”, to doniosłe odkrycie ma ogromne implikacje, zarówno w zakresie wytwarzania nici chirurgicznych, jak i np. konstrukcji lotniczych.

Czytaj więcej

Powstaną supertwarde materiały inspirowane pasożytniczym grzybem

Naukowcy wskazują, że hodowla jedwabników jest już skomercjalizowana na ogromną skalę, stąd wykorzystanie genetycznie zmodyfikowanych jedwabników do produkcji wzmocnionych włókien będzie stosunkowo proste, a komercjalizacja tego przedsięwzięcia nie będzie aż tak kosztowna.

Junpeng Mi, doktorant w Kolegium Nauk Biologicznych i Inżynierii Medycznej na Uniwersytecie Donghua, jeden z autorów innowacyjnego projektu, przekonuje na łamach serwisu SciTechDaily, iż włókna nowatorskiego jedwabiu mogą posłużyć do produkcji wygodniejszej odzieży, konstrukcji „inteligentnych” materiałów oraz znajdą zastosowanie w celach wojskowych.