Jezuita „Brat Bob” ma uratować Ziemię przed asteroidą. Watykan obserwuje kosmos

Watykan nie tylko wysłał w kosmos satelitę z książką papieża Franciszka. Jezuita ma urządzenie, które pomoże ratować Ziemię przed asteroidą Bennu, która może zniszczyć planetę.

Publikacja: 08.10.2023 14:13

Kosmos cieszy się dużym zainteresowaniem Watykanu. Watykan ma on duże obserwatorium astronomiczne

Kosmos cieszy się dużym zainteresowaniem Watykanu. Watykan ma on duże obserwatorium astronomiczne

Foto: Adobe Stock

NASA bada próbki, jakie pod koniec września dostarczyła sonda OSIRIS-REx. Pobrane zostały z planetoidy Bennu, która – wedle wyliczeń naukowców – może w przyszłości uderzyć w Ziemię. Do tego katastrofalnego zdarzenia mogłoby dojść za 159 lat. Choć prawdopodobieństwo kataklizmu jest stosunkowo niewielkie (wynosi 0,037 proc.), to sprawa jest na tyle poważna, że zainteresował się nią Watykan. Dopiero szczegółowa analiza trajektorii Bennu da odpowiedź o skali ryzyk, jakie asteroida stanowi dla Ziemi (szacuje się, że przy uderzeniu mogłaby ona utworzyć na powierzchni naszego globu kilkukilometrowy krater).

Zbada meteoryt Bennu

Kościół do pomocy NASA wysłał swojego eksperta w dziedzinie badań meteorytów – jezuickiego astronoma z Obserwatorium Watykańskiego. To Robert Macke, znany jako „Brat Bob”, który skonstruował urządzenie do zbadania materiału pobranego z asteroidy w czasie misji OSIRIS-REx. Chodzi o piknometr – sprzęt mierzący gęstość i porowatość materiału.

Czytaj więcej

Rewolucja w Watykanie. Nawet gwardziści muszą się zmienić

Specjalistyczne firmy, które oferowały NASA takie rozwiązanie, okazały się nie dorównywać temu, co opracował jezuita. Teraz amerykańska agencja ściśle współpracuje z Bratem Bobem. Ten, wraz ze swoim urządzeniem, pomaga w laboratorium w Houston, w analizie próbek asteroidy.

Watykan ma obserwatorium kosmiczne

Obserwatorium Watykańskie ma siedziby w Castel Gandolfo i Arizonie. Jego naukowcy biorą udział w wielu programach kosmicznych.

W czerwcu tego roku Watykan wysłał nawet swego satelitę w kosmos. Na pokładzie urządzenia SpeiSat, wystrzelonego z kalifornijskiej bazy Vandenberg, znalazła się książka papieża Franciszka „Perché avete paura? Non avete ancora fede?” („Dlaczego się boicie? Nie macie jeszcze wiary?”. Zawiera modlitwę odmówioną na Placu Świętego Piotra 27 marca 2020 roku podczas pandemii Covid-19, a także „Deklaracją o ludzkim braterstwie. Emituje co dwie minuty Satelita emituje też co dwie minuty przesłania papieża. Przed wystrzeleniem, jeszcze w Rzymie, SpeiSat został uroczyście pobłogosławiony.

Technologie
Promień śmierci podbija świat. Nowa broń trafiła do zaciekłego wroga Ameryki
Materiał Promocyjny
Stabilność systemu e-commerce – Twój klucz do sukcesu
Technologie
Naukowcy wymyślili zaskakujący pokarm dla astronautów. Jest dostępny w kosmosie
Technologie
Plastry, które można ładować jak baterie. Rewolucja w medycynie i elektronice
Technologie
X – to ma być samolot przyszłości. Nie potrzebuje pasa startowego
Technologie
Polacy ratują Ziemię. Kluczowa misja kosmiczna z urządzeniem z Warszawy