Badacze już udowodnili, że skutecznie hamuje on naturalny proces wytwarzania melaniny przez komórki skóry i wskazują, iż – poprzez aplikowanie odkrytej substancji w miejscach przebarwień – możliwe będzie ich niwelowanie.

W UJ podkreślają, że stworzenie nowego związku chemicznego jest wynikiem wieloletniej pracy zespołu pod kierunkiem dr hab. Agnieszki Gunia-Krzyżak z Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum. Zespół przez lata badał m.in. pochodne kwasu cynamonowego pod kątem możliwości wspomagania terapii przebarwień skóry. W konsekwencji udało się otrzymać jedną szczególną pochodną tego kwasu, która wykazuje właściwości hamowania procesów produkcji melaniny. Teraz uczelnia poszukuje branżowego partnera, który przeprowadzi ostatni etap badań i wprowadzi na rynek nowy produkt kosmetyczny.

Czytaj więcej

Polski wynalazek to rewolucja dla cukrzyków. Wystarczy ślina

– Zyskaliśmy możliwość kontrolowania ilości melaniny w skórze w tych miejscach, w których związek zostanie bezpośrednio zaaplikowany. Idea terapii oparta na naszym odkryciu jest bardzo prosta – użycie kosmetyku z czasem doprowadzi do rozjaśnienia naskórka i zniwelowania przebarwienia – wyjaśnia Gunia-Krzyżak.